Gölcük Belediyesi ile Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (GFSD) işbirliğiyle gerçekleştirilen 6. Ulusal Fotoğraf Yarışması, başvuruları sona yaklaştı. 30 bin TL ödüllü yarışmada somut olmayan kültürel miras başlığı altında “düğün geleneklerimiz” konusu işlenecek. Toplamda 30 bin TL’lik ödül verilecek olan fotoğraf yarışmasına başvurular Mayıs ayında başladı. Yarışma için son başvurular 1 Kasım 2015 tarihinde alınacak. Sonuçlar ise 9 Kasım’da açıklanacak.

 
ULUSAL YARIŞMA
Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) sponsorluğundaki yarışmanın son başvuru tarihi 1 Kasım 2015 olarak belirlendi. İki kategoride düzenlenen ulusal yarışmada “Düğün Geleneklerimiz” başlıklı A kategorideki yarışmanın toplam ödülü 12 bin 900 TL. “Gölcükte Yaşam” konulu B kategorisindeki ulusal yarışmanın toplam ödülü ise 9 bin 900 TL. Yarışmayla ilgili olarak, http://tfsf.org.tr/yarisma_detay.asp?ID=457 linkinden bilgi almak mümkün.
 
2 BİN 500 TL ÖDÜL
Fotoğraf Sanatı Uluslararası Federasyonu (FIAP) sponsorluğundaki ikinci yarışma ise uluslararası olarak yapılıyor. “Somut Olmayan Kültürel Miras” ana başlığı altında düzenlenen yarışma 1. Uluslararası “Toplumsal Uygulamalarda Düğün Geleneği” Konulu Fotoğraf Yarışması adını taşıyor. Başvuruları 1 Kasım 2015’de sona eren yarışmada, FIAP tarafından Bronz, Gümüş ve Altın madalyaların yanı sıra Toplam 2 bin 500 dolar ödül verilecek. Ayrıntılı bilgi http://tfsf.org.tr/yarisma_detay.asp?ID=493 linkinden edinilebilir.
 
ÇOK ÖNEMLİ ARŞİV
GFSD başkanı İsmail İkiz, “Bu yarışmalar belediyemizi ve ilçemizi ulusal düzeyde tanınır hale getirdi. Yarışmalar sonunda Kültür Bakanlığı’mızın ve UNESCO’nun takdirini kazanmış çok önemli bir arşive sahip olduk. Yarışmalarımızı bu yıl uluslararası boyuta da taşıyoruz. Bu konuda 6 yıldır sürdürdüğümüz özverili çalışmalar sonunda yapmış olduğumuz “Somut Olmayan Kültürel Miras” yarışmaları UNESCO’nun dünya almanağında yer aldı. Bu, hem derneğimizin hem de Gölcük Belediyesinin dünya çapında tanınmasına vesile olmuştur” diye konuştu.