2015 yılının Aralık ayında 7, bu yılın Ocak ayında da 7 okulun ihalesini Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı aracılığıyla yapan Milli Eğitim, mart ayında da 9 okul için ihaleye çıkacak.

54 MÜSTAKİL PROJE HAYATA GEÇECEK
İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Kocaeli’de en az 54 müstakil projenin hayata geçmiş olacağını söyledi.
1940-1980 yılı yapımı olan 1 ve 2 nolu 28 Haziran Ortaokulu da yenilenecek.  Mart ayındaki ihale sonrası okulunun en geç Nisan Mayıs gibi 1 ve 2 nolu binaları yıkılacak.  Çelik, “Yapısal özelliğini kaybetmiş, işlevi bitmiş, eğitim öğretimde aksamalara neden olan yapılar tamamen ortadan kalkmış olacak” dedi. Çelik, bu 54 projenin gerçekleşmesinde emeği ve katkısı olan başta Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve milletvekilleri ile  Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür etti.
 
MART’TA HALESİ YAPILACAK OKULLAR
Milli Eğitim Müdürlüğünün 18-21 Mart 2016 tarihleri arasında yapacağı yeni okul ihalesi arasında Gölcük Şehit Cengiz Topel İlkokulu, İzmit 28 Haziran Ortaokulu, İzmit Yeşilova Ortaokulu, Derince Dumlupınar İlkokulu, Derince 15 Kolordu İlkokulu, Karamürsel Güzelkıyı İlkokulu, Başiskele 8. Boru İlkokulu, Körfez Yukarı Hereke Ortaokulu ile İzmit Emek Dayanışması Ortaokulu bulunuyor. 

22 OKUL İÇİN TOPLAM 77 MİLYON 760 BİN TL’LİK YATIRIM
Milli Eğitim Müdürlüğünün ilkokul ve ortaokul ağırlıklı yaptırtacağı 22 okulun yaklaşık maliyeti 77 milyon 760 bin TL. olacak. 24 derslikli okullar, tüm teknolojik donanıma sahip olurken 22 okulun 2006-2017 eğitim öğretim yılında hizmete girmesi hedefleniyor. İlimizde ihalesi daha önce yapılan okullar arasında ise Gölcük Piyalepaşa İlkokulu, Gebze Diler Demir İlkokulu, Derince Fatih İlkokulu, Gebze Yavuz Selim Ortaokulu, Kartepe Gazi İlkokulu, Derinde Bekir Sıtkı Özer İlkokulu, Gebze Dumlupınar Ortaokulu, Körfez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Uygulamalı Anaokulu, Başiskele Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Uygulamalı Anaokulu, Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Körfez İgsaş Ortaokulu, Derince Mevlana MTAL, Çayırova Akse Ortaokulu bulunuyor. Bakanlığın ilimizde iki yıl içerisindeki yatırımları ile eskiyen, sürecini bitirmiş okul binaları da ortadan kalkmış olacak.