Türkiye’nin kırtasiye sektöründeki lideri olan, Anadolu Grubu’na ait, dünya devi Faber-Castell’le ortak üretim yapan Adel Kalemcilik’in ilimiz Çayırova ilçesindeki yeni fabrikası bugün törenle hizmete açıldı. 


KARTAL’I TAŞIDILAR
Adel Kalemcilik firması 1969 yılından buyana İstanbul Kartal’daki tesislerinde üretim yapıyordu. Çayırova’da 77 milyon TL’lik yatırımla kurulan yeni tesise, Kartal’daki farika taşındı. 47 yıldan beri Türkiye’nin kalemlerini üreten firmanın geçen yıl 252 milyon TL net ciro yaptığı açıklandı.


 
4.500 FARKLI ÜRÜN
Adel Kalemcilik Çayırova Fabrikası’nın açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Adel ile Faber-Castell şirketlerinin üst düzey yöneticileri katıldılar. Adel Kalemcilik Genel Müdürü Evrim Hizaler, 1969’da üretime başladıklarında portföylerinde 150 çeşit ürün bulunduğunu, bugün yeni fabrikada 4.500 farklı ürün üretileceğini söyledi. Tuncay Özilhan da 1995 yılında dünya devi Faber-Castell ile ortaklık kurduklarını 2011 yılından buyana da Rusya’da da üretim yaptıklarını anlattı.

IŞIK: OYUNCAK OSB KURULACAK
Adel Kalemcilik Çayırova fabrikasının açılışına katılan Bakan Fikri Işık, geçmişte bir öğretmen, bugün bir bakan olarak ülkede böyle kaliteli tesislerin kurulmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Anadolu Grubuna teşekkür eden Işık, “Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz.  Umarım, Adel Kalemcilik Oyuncak OSB’de de yer alır” dedi.


Bakanlık olarak diğer her alanda olduğu gibi bu alanda da yerli üretimi arttırmaya çok büyük bir önem verdiklerini belirten Işık, "Önümüzdeki dönemde, ihtisas OSB projelerine yoğunlaşacağız ve bu projelerden birisi de Oyuncak İhtisas OSB olacak. Şu anda Oyuncak OSB'nin yer tespitiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Henüz yeri açıklayamıyorum ancak sektörün çok memnun olacağı, lojistik ve ulaşım imkanları çok iyi olan bir ilimizde bu OSB’yi kuracağımızı ifade edebilirim" şeklinde konuştu

"Türkiye ekonomisini büyütmemiz çok önemli. Ancak bu büyümenin reel sektör kaynaklı olması daha da önemli. Zira reel sektör kaynaklı olmayan bir büyüme, orta ve uzun vadede sürdürülebilir bir büyüme olmaz, olamaz" diyen Işık, küresel krizde sanayi üretimi güçlü olan ülkelerin krizden daha az etkilenirken, ekonomisi üretime dayanmayan ülkelerin ise ağır hasar aldıklarını net bir şekilde gördüklerini belirtti.

Işık, Hükümet olarak ülkede yatırımın ve üretimin önündeki her türlü engeli kaldırmaya devam ettiklerini, bugüne kadar kamu maliyesi, bankacılık sistemi, vergi, istihdam ve sosyal güvenlik alanlarında çok önemli reformları hayata geçirdiklerini anlatarak, "Bu sayede ülkemizde yeni yatırımların birer birer hayata geçtiğine tanık olduk, oluyoruz. 2003’ten bugüne kadar ülkemizde yapılan yabancı yatırım miktarı 165 milyar doları geçti. Sadece 2015 yılında iki seçim geçirmiş olmamıza ve bölgesel riskler çok artmış olmasına rağmen aldığımız yabancı yatırım 16,5 milyar dolar. Bu rakam, Türkiye’ye duyulan güveni açıkça ortaya koymaktadır. Önümüzdeki dönemde, hayata geçireceğimiz reformlarla bu güveni daha da pekiştireceğiz, iş ve yatırım ortamını daha da güçlendireceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

"Bütçe büyüklüğü 2002'ye göre 5 kat arttı"

TBMM Genel Kurulu’nda 2016 bütçe görüşmelerinin devam ettiğini anımsatan Işık, şunları kaydetti:

"2002 yılındaki toplam bütçe büyüklüğümüz 119 milyar lira iken 2016 bütçemizin büyüklüğü 570,5 milyar lira oldu. 119 milyar lira 2002'de Türkiye'nin bütçesi. 2016 sadece Milli Eğitim Bakanlığı yani eğitime ayırdığımız bütçe 109 milyar lira. Türkiye'nin hangi noktadan hangi noktaya geldiğini gösteren çok önemli bir rakam. Dün Bakanlığımızın ve bağlı kuruluşlarımızın toplam 8,7 milyar lira olan bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Biz bu bütçeyi, iş ve yatırım ortamını geliştirmek ve özellikle de Ar-Ge kapasitemizi artırmak için kullanacağız. Bu yıl özellikle KOSGEB destek bütçesinin geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 3 katına çıkmış olmasını çok önemsiyoruz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi, milletimizin bize emanet ettiği bütçeyi yine milletimizin hizmetine sunacağız."

Işık, altyapı çalışmalarını tamamladıkları Bilişim Vadisi'nin 1. etabında üst yapı çalışmalarını da bu yılın ortasında tamamlayacaklarını bildirerek, "Yüksek teknoloji şirketlerinin buluşacağı Bilişim Vadisi, sadece ülkemizin değil dünyanın da önemli teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olmaya adaydır. Bilişim Vadisi, Çip Fabrikası ve Gebze Teknik Üniversitesi gibi çalışmalarımız, şehrimizi dünyanın önemli teknoloji merkezlerinden biri haline getirmemizde kilit rol oynayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"Avrupa'da ağaç cidarlı kalem üretiminin yüzde 13'ünü gerçekleştiriyoruz"

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise 1969'da Kartal'da, dönemin en modern tesislerinden birinin açılışını gerçekleştirdiklerinde sektöre dair çok büyük hayalleri olduğunu vurgulayarak, "Bugün Avrupa'nın ağaç cidarlı kalem ürünlerinin yüzde 13'ünü gerçekleştirerek o gün kurduğumuz hayallere ulaşmaktan ötürü son derece mutluyuz" dedi.  

 
Şirketin dünyanın en eski yazım gereçleri firması Faber-Castell ile uzun yıllardır sürdürdüğü iş birliğini 1995'ten bu yana ortaklık gücü ile yürüttüğünü anlatan Özilhan, "Aynı zamanda 2011 yılından bu yana Rusya'da yine Faber-Castell ortaklığıyla faaliyette bulunuyoruz. Sektöründe lider olan şirketimiz, bu yeni tesisinde ülkemiz için değer yaratmaya ve yeni hikayeler yazmaya devam edecek" ifadelerini kullandı. 

Faber Castell Vertrieb Genel Müdürü Rolf Schifferens da sadece Türkiye'de değil yurt dışı pazarlarda da performanslarını arttırabilecek, iş alanlarını genişleterek, kendilerine yepyeni fırsatlar sunabilecek bu tesisin mükemmel bir zamanlamayla açıldığını belirtti.

Büyüyen kapasite ve ileri teknoloji üretimleriyle hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden yazım, çizim ve boyama gereçlerini, daha yenilikçi ve yüksek kalitede tedarik etmelerinin mümkün olacağını dile getiren Schifferens, "Bu tesis, Faber Castell markasının yaratıcılık, inovasyon, sosyal sorumluluk ve çevreye duyarlılık gibi en temel değerlerini her zaman yansıtacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Işık, protokol üyeleriyle açılış kurdelesini kesti. Işık, daha sonra fabrikayı gezerek yetkililerden bilgi aldı.