Nüfus verilerinin açıklanmasının ardından Gebze’de alevlenen il olma talepleri hakkında düşüncelerini de belirten İlçe Başkanı Gebze’nin hakkının Büyükşehirli il olmak olduğunu ve bunun içinde gerekli şartları sağlamasının önemini vurguladı. Soba “nutuk ve slogan atılarak Gebze il olmaz” dedi.

Ak Parti Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba basın mensupları  ile ülke ve bölge gündemini değerlendirdiği basın toplantısını Ak Parti Gebze İlçe Başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıya Gebze İlçe Teşkilatı yöneticileri ve basın mensupları katılım gösterdi. İlçe Başkanı birkaç aydır devam eden terörle mücadele sürecinde şehit olan asker ve polislere Allahtan rahmet ve yaralılara acil şifalar dileyerek başladığı toplantıda Türkiye’nin ve dünyanın sıcak gündemi olan Suriye iç savaşına değindi. İçeride ve dışarıda Türkiye’nin terör örgütleri ile girdiği haklı mücadelenin devam edeceği, Suriye sınırındaki sınır ihlallerinin ve kırmızı çizgi ihlallerinin misli ile Türk  Silahlı Kuvvetleri tarafından misilleme yapılacağının altını çizdi. 


YARDIMLARIMIZ SÖZDE DEĞİL ÖZDE 
Türkiye içinde Türk Kürt ayrımı yapmak adına yürütülen çalışmaların sonuç vermeyeceğini Diyarbakır başta olmak üzere güney doğuda devan eden terörle mücadelenin karalıkla sürdürüleceğini belirten Soba  o bölgelerde küçük bir Çanakkale Savaşı verildiğini söyledi. Kocaeli Ak Parti İl Başkanlığının bölge ile sürekli diyalog içinde olduğunu ve bölgede bulunan vatandaşlara yardım için elini taşın altına koyduğunu belirtti. Mülteciler ve Bayırbucak Türkmenleri için sözde değil özde yardımların yapıldığını ifadelerine ekleyen Soba, yakında kaplara ilçe başkanı olarak gidip yardımları bizzat ulaştıracağını belirtti. 
BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ÖNEMSİYORUZ
Ülkenin bir diğer gündemi olan anayasa ve başkanlık sistemine değinen Hasan Soba, anayasa komisyonun çalışmaları sonucunda ülkede 30 yıldır değiştirilmesi gerektiğinin bütün partiler tarafından ifade edilen 82 Anayasasının sivil bir irade ile gerçekleştirilmesinin, kendilerinin de bunun bir parçası olmasının verdiği mutluluktan söz etti. Soba,  Anayasa çalışmalarının ardından çok önemsediklerini belirttiği başkanlık sistemi için genel merkezin direktifleri ile ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. 


GEBZE İÇİN ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ

Ak Parti İlçe Teşkilatı olarak çalışmalarına devam ettiklerini belirten İlçe Başkanı Gebze’nin önemli sıkıntıları konusunda çözüm oluşturacak çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Soba 46 bin parti üyesinin üye güncellemelerinin yapıldığını çalışmalara örnek olarak gösterdi.  Fatih Devlet Hastanesi için çalışma yaptıklarını belirten Soba hastanenin yıl sonuna kalmadan taşınıp açılışının yapılacağını bertti. Gelecek adli yılda açılış törenin Yeni Gebze Adliye binasında yapılacağının müjdesini verdi. Anibal Kavşağının da kendilerinin daha geniş bir alanı kapsaması ve Gebze’nin iki yakasını bir araya getirecek kapsamda olması için diretmeleri neticesinde geciktiğini belirten Soba kavşak çalışmasının yakında başlayacağını söyledi. 


GEBZELİLİK BİLİNCİ ÇOK ÖNEMLİ 
Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallelerindeki tapu sorunları için vatandaşlara verdikleri sözün arkasında olduklarını belirten Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Soba vatandaşlarla istişare edilerek, uzlaşmanın kısa sürede sağlanacağını belirtti. Nüfus verilerinin açıklanmasının ardından 4 ilçenin 696 binlerdeki nüfusu ile Gebze’nin il olmaya çok yakın olmasının il tartışmalarını alevlendirmesini sorduğumuz Hasan Soba bu konuda şunları söyledi; “ Gebze’ye il olma sözü partimiz tarafından hiçbir zaman vaat edilmedi. Kaldı ki parti programımızda böyle bir gündem yok . Ama Gebze 750 bin nüfusunu tamamlar, Gebzelilik bilincine ulaşır, tüm kurum ve kuruluşlar bu yaptıklarının fazlasını yaparlarsa Gebze’nin hakkı Büyükşehirli il olmak olur, bizde üzerimize düşeni yerine getiririz. Ama kuru kuruya slogan atılarak, nutuk verilerek il olunmaz.