AKP Kocaeli İl Kongresi'nde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu,"7 Haziran'da yeni bir rekor kırmaya hazır mısınız? %65 demeye hazır msınıız? Allahın izni ile alırız değil mi? 7 olan milletvekili sayımızı 10'a kadar çıkarmaya hazır mısınız? Yeni milli irade bayramına hazır mısınız? AKP teşkilatları olarak Ankara'ya müjde vermeye hazır mısınız? Biz Kocaeli'ye güveniyoruz. Sözünüzü tutacağınıza inanıyoruz" dedi.
 
KONGRE BAŞLADI
AKP İl Kongresi, divan başkanlığının belirlenmesiyle başladı. Kongrede divan başkanı İstanbul milletvekili Ahmet Baha Öğütken olurken yardımcıları Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Oya Tunçel, Yusuf Akın ve Emine Yılmaz oldu. Divan başkanı Öğütken ilk sözü alarak partilileri selamladı. Öğütken, partililerin alkışlarını az bularak bir kez daha alkış istedi. Kongrelerin teşkilatlar için bir yenilenme heyecan olduğunu söyleyen Öğütken, "Kongre sonrası el birliğiyle gönül gönüle yola çıkacağız" dedi.
 
2 TRİBÜN BOŞ KALDI
Kongre salonuna dev bit led ekran kurulmuştu. Ayıca Başbakan Davutoğlu'nun tribünleri selamlaması için uzun bir yürüyüş platformu kuruldu. Kongre salonunda coşku yoktu. bu durum divan başkanının da gözlerinden kaçmadı ve az bulduğu alkışları sık sık tekrarlattı. Kongrede tribünler doldu. sadece kürsünün arakasındaki 2 tribüne kimse alınmadı. 2 tribün dışındaki diğer tribünler doluydu ancak heyecan yoktu.
 
BAŞTOPÇU GELMEDİ
İl başkan yardımcısı ve başkan adayı olup gösterilmeyen Halit Çokan faaliyet raporlarını okudu.Kongreye; Aile ve Sosyal Politikalar bakanı Ayşenur İslam, SAğlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bilim Sanayi ve teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çevre ve Şehircilik bakanı İdris Güllüce, genel başkan yardımcıları Süleyman Soylu ve Mahir Ünal da kongreye geldi. Milletvekilleri de kongrede hazır bulundu. Ancak Muzaffer Baştopçu, rahatsızlığı nedeniyle gelmedi. bu nedenle divan başkanı Baştopçu'ya moral olsun diye alkış istedi.
 
KOCAELİSPOR ATKISI TAKTI
Başbakan Davutoğlu, Sakarya il kongresinden çıkıp Kocaeli'ye geldi. Saat 15.00' de kongre salonuna giren Davutotoğlu, önce kürsüden salonu selamladı ardından da tribünleri selamlamak için kurulan platforma çıktı. Davutoğlu, tribünlere karanfil fırlattı, delegelerle de tokalaştı. Vatandaşlar Davutoğlu'na büyük ilgi gösterdi, cep telefonu kameralarıyla fotoğraf ve görüntü çekti. Başbakan tribünleri selamladığı sırada bir partili Kocaelispor atkısı attı. Davutoğlu da yere düşen atkıyı aldı ve boynuna taktı. Bu hareket üzerine Davutoğlu'na tribünlerden alkış koptu.
 
ÜYESİ SAYISI ARTTI
İlk konuşmayı yeniden aday olmayan Mahmut Civelek yaptı. Civelek, teşkilatına veda ederken, üye sayısı bakımından genel merkezin koyduğu kotayı yakaladıklarını söyledi. Civelek, "Üye sayımız yüzde 130 bin arttı ve yüzde 20'yi geçtik" dedi. Civelek, "Bu bir teşekkür bu bir veda ve görev teslimidir" diyerek helallik istedi. Ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu alarak, bir selamlama konuşması yaptı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da söz aldı.
 
7 HAZİRAN'DA REKOR KIRACAĞIZ
Bakan Işık, salondaki kalabalığa hitaben, "Sayın Başbakanım bu salon 7 Haziran'ın nasıl sonuçlanacağının göstergesi. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Ben teşkilatlara güveniyorum. İnanıyorum ki 7 Haziran AKP'nin rekorunu kırıp, yeni bir rekora imza atacağı bir gün olacak" diyerek görevi bırakan Mahmut Civelek'e yöneticileri tebrik etti, merhum dava arkadaşlarını andı.
 
BAŞBAKAN ÇIKTI SALON COŞTU
Kongrede il başkan adayı Şemsettin Ceyhan'ın bir hayli heyecanlı olduğu gözlendi. Başbakan Davutoğlu kürsüye çıktığında gençler önce tekbir getirdi sonra da Davutoğlu'na tezahüratlarda bulundu. Davutoğlu, kürsüye çıkınca gençler coştu salon bir anda hareketlendi. Davutoğlu'nun konuşması sık sık tezahüratlarla kesildi.
 
YAHYA KAPTAN'I ANDI
Alkışlar eşliğinde konuşmak için kürsüye çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşması sık sık gençlerin sloganlarıyla bölündü. Selamlama konuşmasında eski Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi tüm ilçeleri sayan Davutoğlu; Yahya Kaptan, Karamürsel Alp’i ve Akçakoca’yı anmayı da ihmal etmedi. Gençlerin kendisi için attığı sloganlara cevap veren Davutoğlu, “Kocaeli gençliği bizi konuşturmayacak, onlar gönülleriyle konuşuyorlar” dedi.
 
ÜÇ TEŞEKKÜRE GELDİM
Kocaeli’yle gurur duyduğunu söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Kocaeli’nin her köşesiyle bizler gurur duyuyoruz. Ben Kocaeli’ye il kongresinin yanı sıra üç şekilde teşekküre geldim. Birincisi; bütün komplolara rağmen 30 Mart’ta kazandığınız büyük zafer için, 13 belediye başkanlığını da aldığınız için. İkincisi; cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kocaeli’de rekor bir oyla, yüzde 58’le destek vermediğiniz için. Üçüncüsü ise; Kocaeli’nde her zaman gördüğüm birlik ve beraberlik için” diye konuştu.
 
BAŞKANLAR FİRE VERMİYOR
Kocaeli’nin teşkilatlarıyla övünen Davutoğlu, “Hiçbir zaman Kocaeli’den genel merkeze, Ankara’ya itilaf gelmedi, hep birlik ve beraberlik geldi. Bütün bu ruh ve azimle her yer Kocaeli inşallah. Her yerde Kocaeli’nin ruhunu ve beraberliğini istiyorum. Kocaeli kurucu il başkanımız Nihat Ergün; daha sonra bakanlık yaptı, şimdi milletvekilimiz. İbrahim Karaosmanoğlu, 2004’ten bu yana hem belediye başkanımız hem de Türk Belediyeler Birliği Başkanı. Üçüncü il başkanımız Fikri Işık; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız. İl başkanları hiç fire vermiyor” dedi.
 
CEYHAN’I DA ANDI
İl başkan adayı Şemsettin Ceyhan’ın ismini anan Davutoğlu, “Hepsi şuanda cephede, alanda mücadelelerini sürdürüyor. Eski il başkanımız Zeki Aygün, milletvekili şuanda da görevini onurla yapıyor. Beşinci il başkanımız Mahmut Civelek şuanda görevi büyük bir başarıdan sonra Şemsettin Ceyhan’a devrediyor. Peki Şemsettin Ceyhan kim? Kurucu gençlik kolları başkanımız. Kurucu gençlik başkanlığından il başkanlığına adım adım gidiyor” ifadelerini kullandı.
 
TEŞKİLATA TEŞEKKÜR ETTİ
Tüm teşkilat mensuplarına teşekkür eden Davutoğlu, “Azize Sibel Gönül kurucu il kadın kolları başkanımız, şimdi de genel merkez kadın kolları başkanımız. İşte dava bu demek, hiç gıybet yok. Kocaeli teşkilatını tebrik ediyorum. Bu güzel birlik ve beraberlik örneği nedeniyle bütün neferlerimizi tebrik ediyorum. Kocaeli’ye bakın; kurucu il başkanlığından bu güne kadar büyük bir azimle hala 12 yıl sonra önemli görevlerde bulunuyorlar. Siyasi ahlak bu demek. İşte dava için omuz omuza vermek bu demek” dedi.
 
HERKES OMUZ OMUZA
Herkesin kongrede omuz omuza olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Bütün kurucu il başkanımızdan, adayımıza kadar bütün il başkanlarımız burada omuz omuza. Hepsi bu başarıya imza atmanın mutluluğunu yaşıyor. Biz gönlümüzü, yüreğimizi, bedenimizi bu dava için ortaya koymuşuz ve devam edeceğiz” dedi. AKP’nin çıkış amacını açıklayan, Şişli olayı üzerinden muhalefet partilerini eleştiren Başbakan Davutoğlu, AKP’nin Türkiye’nin her yerinde var olduğunu söyledi.
 
YÜKSELEN YILDIZ OLACAK
Kocaeli’nin yükselen bir yıldız olacağını söyleyen Davutoğlu, “Enkaz halinde aldığımız ülkemizi kendi tankını, uçağını yapan, kendi savaş gemisini, kendi füze teknolojisi geliştirmiş güçlü bir ülke haline getirmeye kararlıyız. Yükselen değerlerden bir tanesi de Kocaeli olacak. Geçtiğimiz dönem Kocaeli’ye önemli yatırımlar yapıldı. Kocaeli, yeni ulaşım koridorlarıyla İstanbul’a bağlandı. İstanbul, Kocaeli’yle buluşacak. Marmara bölgesinde öyle bir havza oluşacak ki Akçakoca’nın fethettiği bu diyarlar, kalkınmanın lokomotifi olacak” dedi.
 
PARTİLİLERE SORU SORDU
Kocaelispor için yaptırılan stadyuma da değinen Davuoğlu, “Bilişim vadisi tamamlandığında Kocaeli’yi yüksek teknolojisinin merkezi haline getireceğiz. Büyük ideallerle yola çıktık. Kocaelispor stadyumu, 33 bin kişilik stadyum yakında hizmete girecek” dedi. Partililere seslenen Davutoğlu, “7 Haziran’da yeni bir rekor kırmaya hazır mısınız? Yüzde 65 demeye hazır mısınız? Allah’ın izniyle bu oranı alırız değil mi? 7 milletvekili sayımızı 10’a kadar çıkarmaya hazır mısınız?” diye sordu.
 
YENİ DESTAN YAZACAĞIZ
Kocaeli’de yeni bir destan yazacaklarını söyleyen Davutoğlu, “Yeni milli idare bayramı yapmaya hazır mısınız? AKP teşkilatları olarak Ankara’ya müjde vermeye hazır mısınız? Biz Kocaeli’ye güveniyoruz. Sözünüzü tutacağınıza inanıyoruz. Yeni il başkanına başarılar diliyorum. İl başkanımız Şemsettin beye ve onun ekibine herkesi katkı vermeye çağırıyorum. İnşallah 7 Haziran’da büyük bir başarıya imza atacağız. Şemsettin beyle birlikte Kocaeli’nde bir desten yazacağız. Allah yar ve yardımcımız olsun” diyerek konuşmasını bitirdi.
 
ÖNCE SAKARYA'YA GELDİ
Özel uçağı ile Ankara'dan Cengiz Topel Havalimanını'na gelen Başbakan Davutoğlu ve yanında bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'yi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP'li milletvekilleri ve ilgililer karşıladı. Başbakan Davutoğlu ve beraberindekiler, daha sonra karayoluyla Sakarya'da AK Parti 5. Olağan İl Kongresi'nin yapılacağı Serdivan Spor Salonu'na geçti. Davutoğlu, Sakarya'dan sonra ilimize gelerek AKP Kocaeli İl Kongresi'ne katıldı.