Daha önce Halit Çokan, Şemsettin Ceyhan ve Adem Koç’un il başkanlığı için başvurduğu AKP’de şimdi ise İsmail Araç, Zihni Yılmaz ve Abdullah Eryarsoy başvurularını yaptı. Araç ve Eryarsoy birbirlerine sıcak davranırken iki aday Zihni Yılmaz ile yan yana gelmek istemedi.
 
İlçe kongrelerini tamamlayan AKP İl Başkanlığı’nda gözler 7 Şubat’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla Şehit Polis Recep Topaloğlu’nda yapılacak olan il kongresine kilitlendi. Daha önce Halit Çokan, Şemsettin Ceyhan ve Adem Koç’un il başkan adaylığı için başvurduğu AKP’de şimdi ise İsmail Araç, Zihni Yılmaz  ve Abdullah Eryarsoy başvurularını yaptı.
 
ZİHNİ YILMAZ İLE YANYANA GELMEDİLER
İl binasında ilk olarak İsmail Araç ile Abdullah Eryarsoy gelirken Zihni Yılmaz ise 16:45 sıralarında geldi. Araç ve Eryarsoy, birbirlerine sıcak davranırken iki aday Zihni Yılmaz ile bir araya gelmek istemedi. Adaylar il başkanı Mahmut Civelek’in geç gelmesi nedeniyle uzun süre il binasında beklemek zorunda kaldı. Adaylar Mahmut Civelek’in partiye gelmesiyle başvurularını yapa bildi. Başvuru öncesinde adaylar ve Civelek 5 dakikalık görüşme yaptı.  Yapılan görüşmenin ardından 3 aday ile Mahmut Civelek birlikte poz verdi.
 
İSMAİL ARAÇ KİMDİR?
1959 yılında İzmit’te dünyaya gelen İsmail Araç, Bursa Uludağ Üniversitesi işletme bölümünden mezun oldu. 2001 yılında AKP İl Teşkilatı kurucuları arasında yer aldı. Özel sanayi kuruluşlarında yöneticilik yapan İsmail Araç, halen il istişare kurulu üyesi olan araç, evli ve iki çocuk babadır.
 
ABDULLAH ERYARSOY KİMDİR?
1976 yılında Mardin’de dünyaya gelen Abdullah Eryarsoy, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. İzmit’te avukatlık yapmakta olan Abdullah Eryarsoy, 2003-2012 tarihleri arasında AKP İl Başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Abdullah Eryarsoy, evli ve 3 çocuk babası.
 
ZİHNİ YILMAZ KİMDİR?
1962 yılında Kartepe Suadiye’de dünyaya gelen Zihni Yılmaz, 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Ticaretle uğraşan Zihni Yılmaz, Kocaeli Ticaret Odası Başkan vekiliği görevinde bulunuyor. Evli olan Zihni Yılmaz, 3 çocuk sahibi