Işık: Açık ihanet içindeler

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bildiriye imza atan akademisyenlere tepki göstererek, "Bildiriyi kaleme alanların açık bir ihanetin içerisinde olduğu kesindir" dedi.
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği 16 Ocak Basın Onur Günü etkinliklerinde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 16 Ocak gününün önemine değinerek, "Bu mekan ve zaman Kocaeli açısından çok önemli. 93 yıl önce Atatürk'ün, içerisinde çok uzun yıllar taşıdığı, olgunlaştığı cumhuriyet fikrini 16 Ocak günü toplumla ilk defa paylaştığı yer. Bu vatan için canını feda eden, hiç çekinmeden gencecik bedenlerini toprağa veren tüm şehitlerimizi ve gazetecilik görevi sırasında yaşamını yitiren tüm şehitleri rahmetle yad ediyorum" dedi.

Akademisyenler bildirisine tepki gösteren, ülkenin ateş çemberinden geçtiğini belirten Bakan Işık, "Bu zorluklar sadece bize yönelen dış tehditlerden de kaynaklanmıyor. Bu zorluklar içerimizde bazen gaflet, delalet ve hatta bazen ihanetten kaynaklanan zorlukları da barındırıyor" diye konuştu. Bakan Işık, bildiriye imza atan akademisyenleri ihanetle suçlayarak şunları söyledi:

"Ülkemizin birliğini, beraberliğini korumak, kamu düzenini sağlamak için o bölgede kılı kırk yararak, bir tek sivilimizin kılına zarar gelmemesi için çok büyük bir itina ve gayretle çalışan güvenlik güçlerimizi adeta itham eden, adeta suçlayan Türkiye Cumhuriyeti devletine ağır suçlamalar yönelten bildirilere imza atan akademisyenlerimiz var. Gerçek pek çok akademisyenin bu bildiri metnini görmeden imza attığı yönünde. Bazen gaflet, bazen delalet olabiliyor ama bu bildiriyi kaleme alanların açık bir ihanet içerisinde olduğu kesindir. Bu ülke bu tür badireleri çok atlattı. Allah rahmet eylesin Kamuran İnan'ın 'İçinde haini en çok olan memleket Türkiye'dir' ifadesi maalesef bizim bir gerçeğimiz. Buradan herkesi sağduyuya davet ediyorum. Bilim insanlarımız elbette ülke meselelerine duyarlı olacak, kafa yoracak, ilgili olacak, gerektiğinde açıklama yapacak. Ama bu açıklamaları, adeta terör örgütüne açıkça destek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni açıkça katliamla suçlamak gibi bir noktada kesinlikle olmaması, herkesin bir kez daha şapkasını önüne alıp düşünmesi gerekir."

Karaosmanoğlu: İhanetin belgesini imzaladılar
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yayınladıkları bildiri ile terör örgütüne destek veren 1200 akademisyeni şiddetle kınadığını açıkladı. Başkan Karaosmanoğlu, "Kendilerine Barış için Akademisyenler İnisiyatifi diyen grubun bildirisini şiddetle kınıyorum. Bu bildiride Kocaeli Üniversitesi akademisyenlerinin de bulunmasını Kocaeli için bir talihsizlik olarak kabul ediyorum’’ dedi.

"TERÖRÜN ORTAĞI OLDULAR"
Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Hangi odakların talimatı ile hazırlandığı belli olmayan bu bildiri tarihimize bir ihanet belgesi olarak kaydedilmiştir. Ambulanslara kurşun sıkan, sokaklarımıza bomba tuzaklayan ; Sur’a, Lice’ye, Silopi’ye ölüm hendekleri kazan; polis, asker, sivil demeden milletimizin canına kasteden, Suriye’deki kaosu ülkemize taşımaya çalışan teröristlere sahip çıkanlar; terörün ortağı olduklarını belgelemişler, devlet ve milletle beraber barış kavramına da ihanet etmişlerdir’’ ifadesini kullandı.  

"HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALMALILAR"
Başkan Karaosmanoğlu, açıklamasını şu sözlerle tamamladı; "Üniversitelerimizin;  birliğimize ve kardeşliğimize akademik unvana sığınarak kurşun sıkanlardan temizlenmesi gereklidir. Milletimizin kalbinde ebediyen mahkum olan imza sahiplerinin, adalet önünde hak ettikleri cezayı almaları kamu vicdanının ortak talebidir. Memleket ve milletimizin; hainlerden ve onlara yataklık yapanlardan ebediyen kurtulmasını temenni ediyorum.’’