Daha önce Meclise konunun araştırılması için önerge veren Akar, Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması istemiyle de soru önergesi de verdi.

 

CNG’DE ISRARLI

Akar önergesinde  CNG’nin (Sıkılaştırılmış Doğalgaz) ‘ın Dünya da ve Avrupa da kullanım oranının yaygınlaştığına dikkat çekerek ülkemizdeki mevcut durumun sadece Kamuya ayit toplu taşıma araçlarıyla kısıtlı kaldığını belirtti. Ülkemizde CNG sisteminin neden yaygınlaşmadığını soran Akar, Enerji Bakanlığının bu konu ile ilgili herhangi bir alt yapı çalışması yapıp yapmadığı ve doğalgaz anlaşmalarımızdan kaynaklanan satın alma yükümlülüklerimizin CNG kullanımı ile dengelenebiceğini belirtti.

 

KOCAELİ BU KONUDA ÖRNEK

Akar, CNG kullanımında Kocaeli’nin örnek olduğunu belirterek “Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde de 5 yıl önce 45 olan CNG araç sayısını 302’ye çıkarıldığını ve son olarak alınan Kocaeli de alınan 240 yeni aracın 207’sini CNG’li araçların oluşturduğunu söyledi.

 

CNG kamu istasyon sayılarını da belirten Akar, İstanbul da 8,  Ankara’da 9, Kocaeli’de 3, Kayseri’de 2, Gaziantep de 2 istasyonun bulunduğunu,  ancak istasyon ve araç sayısının artması için gerekli adımların da hızla atılması gerektiğini söyledi.

 

GÜVENLİ, EKONOMİK, ÇEVRECİ

CNG Dünya da ve Avrupa da giderek yaygınlaşıyor, ülkemizde ise Belediyelerin toplu taşıma araçları ile kısıtlı, LPG ülkemizde araçların yüzde 27’si gibi bir oranda kullanılırken ayrıca bu konuda Dünya birincisi durumunda görünüyor. CNG (Sıkılaştılmış Doğalgaz) Akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasına karşılık çok ekonomik,  oktan değerinin 120-125 oktan olması, temiz ve tam yanmanın sağlanması, yağ ile karışmaması sonucu motorun ömrünü uzatması, zamanla yakıt tüketimi artışına neden olmaması, patlama tehlikesinin benzin, LPG gibi diğer yakıtlara oranla çok  düşük olması ile önemini arttırıyor.

 

Ülkemizde benzin fiyatlarının çok yüksek olması dolayısıyla kamyon, minibüs gibi araçların 10 numara yağ yaktığı biliniyor. Bununla araç ömrü kısalırken maalesef eksozlardan çıkan siyah dumanla oksijen alanlarımız ve dolayısıyla çevre de zarar görüyor.  CNG'nin emisyon değerleri, ülkemizde yoğun kullanılan dizel, benzin, LPG gibi araç yakıtlarına göre çok düşük ve bu yüzden çevre dostu. Doğalgaz kalıntı bırakmadan yanıyor ve çevreye siyah duman da yaymamış oluyor. Bu sistem yine Benzine oranla % 50-60 arasında, LPG ‘ ye oranla ise % 30-35 arasında daha tasarruflu. Bakalım Bakanlığın cevabı ve Akar’ın Meclis önergeleri karşılık bulacak mı?