Farklı sektörlerdeki atılımlarıyla dikkat çeken İzmit- Sakarya bölgesinin başarılı firmalarından Akgün Şirketler Grubu, Volvo Car Turkey ailesine katıldı. Akgün şirketler Grubu bugün itibarıyla Volvo Car Turkey’in en yetkili satıcısı ve servisi olarak İzmit’te hizmet vermeye başladı. 

4 BİNE YAKIN PERSONEL
Akgün Şirketler Grubu büyük çoğunluğunu seramik olmak üzere tuğla, kiremit, vitrifiye, mobilya sektörlerinde 11 adet fabrikada otomotiv, lojistik ve akaryakıt sektörlerindeki şirketleriyle birlikte 4 bine yakın personelle ticari faaliyetlerine devam ediyor. Otomotiv sektöründeki tecrübesini ve gücünü İsveçli otomobil markası Volvo Cars ile birleştiren Akgün Şirketler Grubu dün İzmit’te yeni tesisini açtı. 

PROTOKOLDEN GENİŞ KATILIM    
Açılışa,  Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik,  Akgün Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Akgün, Volvo Car Grup EMEA Bölge Direktörü Krister Fink, Volvo Car Turkey Genel Müdürü Frank Versavel, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Eski Refah Partisi Rize Milletvekili Şevki Yılmaz, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Fırıncılar Odası Federasyonu  Başkanı Halil İbrahim Balcı, Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, MÜSİAD eski Başkanı Recep Bilal Şengün ve çok sayıda davetli katıldı. 

11 ADET FABRİKA KURDUK
Akgün Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Akgün, firmalarının kuruluş aşamasını anlattı. Akgün, “Ata mesleğimizi daha ileriye taşımak için seramik fabrikası girişimine başladık. 2001 yılında Bilecik’te seramik fabrikası açtık. O zaman Türkiye’de çok büyük ekonomik kriz vardı. Babamın aylarca uyuyamadığını ‘keşke sanayici değil de köyde çoban olsaydım’ dediğini hatırlıyorum. Babam, ‘mücadele ruhun yoksa hiçbir şey yapamazsınız’ derdi. Bu anahtar kelime ile babamızdan aldığımız destekle 5 ilde 11 adet fabrika kuruduk. Biz 4. Nesiliz 5. Nesil olan çocuklarımızı da bu şirketin alt yapısı için hazırlıyoruz” diye konuştu. 

İLK PLAZA BİZE NASİP OLDU
Sözlerinin devamında Akgün şöyle konuştu: “7 Haziran genel seçimleri sonucunda ülkede istikrarsızlık ve kaos meydana geldi. Bende geceleri babam gibi uyuyamaz hala geldim. Hangi fabrikayı kapatayım diye düşünüyordum. Bu fabrikalarda bir sürü işçimiz çalışıyordu. Ben ülkeme inanmıştım 1 Kasım seçimlerinden sonra AK Parti hükümeti olarak  yeniden istikrar yakaladık. Önümüzdeki engelleri açarak ilerliyoruz. Bizim markamız gibi Volvo’da sağlam olduğu için yeni konsepte Volvo’nun ilk plazasını yapmak bize nasip oldu. Volvo’nun prensibi güvenlik ve sağlamlıktır. Türkiye’de ne  kadar çalışır ve ekonomiye katkı sağlarsak ülkemize de katkılar sağlamış olacağız.” 

HAYIR SÖZÜ ALDI
Vali Hasan Basri Güzeloğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye gerçekten sanayide büyüyor. Yüzde’4lük bir büyüme var. Biz büyük ülke olarak tarihten aldığımız güç ve birikimle 2023’de dünyanın en güçlü 10 ülkesi ve ili olacağız. Bugün 3 bin 500’ aşmış istihdam yaratmak maddi kazanımların ötesinde bir mutluluktur. Bizde yakın zamanda kendi yerli otomobilimizi üreteme noktasına ulaşacağız.  Çok yakın bir gelecekte dünyanın her yerinde bu yerli markanın açılışı olacak inşallah. Bu günden itibaren arsası bizden olsun Veli Amca’nın adına Kocaeli’de bir hayır yeri yaptırmanızın sözünü alıyorum”