AKP’de 3 Eylül Perşembe gününe kadar devam edecek milletvekili aday adaylığı başvuruları başladı. Av.Abdullah Eryarsoy başkanlığındaki aday adayı kabul komisyonuna ilk başvuruyu 7 Haziran seçimlerinde aday adayı olan Av. Serap Ekşi yaptı. 7 Haziran seçimlerinde 9’ncu sıra adayı olan ancak milletvekili seçilemeyen Av. Halit Çokan’da başvuru yapan ikinci aday adayı oldu.

 

İlk olarak Av. Serap Ekşi’nin aday adaylığı başvurusunu alan İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, bugün başlayan başvuruların 3 Eylül akşamı sona ereceğini belirtti, “Kalabalık olarak aday adaylığı başvuru yapmak isteyenlerin başvurularında olağanüstü durumlar olmazsa bende hazır bulunacağım. Aday adaylarının hukukuna dikkat edeceğim, eşit davranacağım” dedi.

 

Teşkilat başkanlığı değişikliğinin seçim süreciyle ilgili verdiği şahsi bir kararı olduğunu açıklayan Ceyhan, il başkanları, il yöneticileri, belediye başkanları belediye meclis üyeleri, kadın ve gençlik kolları başkan ve yöneticilerinin aday adayı olmaması yönünde Genel Merkezin ilke kararı olduğunu söyledi. Ceyhan, “İzmit, Başiskele ilçe başkanlarımız Ali Korkmaz ve Dr.Şahin Talus, İl Kadın Kolları Başkanı Emine Zeybek aday adayı olmak istiyor; genel merkezin istisnai kararları olursa aday olabilecekler. Bu akşam saatlerinde aday adayı olup olmayacakları netleşecek. ”dedi.