Ankara’da meydana gelen patlamada 30 kişi öldü, 128 kişi yaralandı. Patlama anında tren garı önünde olan HTKP Kocaeli İl Başkanı Barbaros Tantan, “Patlamanın hemen ardından polis müdahale etti. Bu organize bir saldırı” dedi
Ankara’da bugün Sıhhiye meydanında gerçekleştirilecek olan Barış Mitingi’ne bombalı saldırı yapıldı. Mitinge katılan yurttaşların toplanma alanı olan Ankara Tren Garı önünde patlatılan 2 ayrı bomba nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre 30 kişi hayatını kaybetti, 128 kişi ise yaralandı. Kocaeli’den de yüzlerce kişi savaşı ve ülkenin içinde bulunduğu kaos ortamını lanetlemek ve barışın sesini yükseltmek için Ankara’daydı. HDP, Halkevleri, HTKP ve SYKP üyesi yüzlerce Kocaeli patlama alanındaydı.

 

İŞTE PATLAMA ANI - VİDEO İÇİN TIKLAYIN

 

200 KİŞİ ANKARA’DAYDIK

HDP İl Başkanı Mehmet Akgül patlamada HDP Kocaeli İl Örgütü üyelerinin zarar görmediğini belirterek şu açıklamayı yaptı: “Tren Garı’nın önünde toplandık hepimiz. Patlamadan 5 dakika önce HDP korteji olarak biz yola çıkmıştık. Kocaeli’den 200 kişilik bir grup olarak Ankara’daydık. SYKP ve Halkevleri’nden de arkadaşlarımız burada. Kocaeli’den bütün isimlere ulaşmaya çalıştım. Bize Kocaeli ile ilgili ulaşmış kötü bir haber yok. Yaralanan veya ölen Kocaelili bir vatandaşımız yok.

 

BARIŞ TALEBİYLE GELDİK

Barış talebiyle geldiğimiz Ankara’da böyle bir üzücü olayın yaşanması bizleri derinden üzdü. Bütün derdimiz bu ülkede acıların dinmesi. Kimlerin barış, kimileri savaş istediği ortada. Miting iptal edildi. Şu anda Kocaelililer olarak araçlarımıza geri dönüyoruz. Sayım yapacağız. Hayatını kaybeden bütün dostlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Barış talebimizi hiçbir güç susturamayacak.” Halkevleri Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Seğmen de bombanın patladığı alana yakın olduklarını ancak patlamadan yara almadan kurtulduklarını söyledi.

 

 

 

ORGANİZE SALDIRI

HTKP Kocaeli İl Başkanı Barbaros Tantan ise “Halkların Demokratik Partisi ile Birleşik Haziran Hareketi’nin kortejlerinin arasında patladı bomba. Hemen ardından Sıhhiye tarafından ve arkamızdan organize bir şekilde polis saldırısı meydana geldi. Biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ettiler. Bu organize bir saldırıydı” dedi. Kocaelili herhangi bir yurttaşın zarar görmediği öğrenilen patlamada hayatını kaybeden 30 kişinin acısı yürekleri dağladı.

 

AMBULANSLAR GEÇ GELDİ

Ankara’da tren garı önünde bulunan bir görgü tanığı ise olay sonrasında güvenlik görevlilerinin kendilerini patlama alanına doğru ittiğini söyleyerek, “5 saniye arayla iki ayrı patlama meydana geldi. Patlama olduktan sonra aşağı koşmaya ve olay yerinden uzaklaşmaya çalıştık. Tam bu sırada gardaki güvenlikler bizi patlama alanına doğru itti. Patlamadan hemen sonra olay yerine ambulans yerine polis geldi. Biber gazlı saldırı oldu, ambulanslar yaklaşık yarım saat sonra geldi” şeklinde konuştu.