Kartal'da 5 yaşındaki oğlunu öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan baba hakkında, "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, baba Yıldırım Tokat'ın suç tarihinde Cumhuriyet Mahallesi'ndeki evinde olduğunu, polis merkezini arayarak oğlunu boğarak öldürdüğünü ve kendisinin de yaralı olduğunu söyleyerek telefonu kapatması üzerine, Kartal Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin söz konusu adrese gittiği belirtildi.

Polis ekiplerinin eve girmesi üzerine bir kişinin üzeri kanlı şekilde yerde yattığının görüldüğü aktarılan iddianamede, bu kişinin "Çocuğumu boğarak öldürdüm" beyanı üzerine evde yapılan kontrolde, bir odadaki yatakta 4-5 yaşlarında bir çocuğun hareketsiz yattığı, nabız kontrolü sonucu çocuğun hayatını kaybettiğinin anlaşıldığı, baba Yıldırım Tokat'ın kaldırıldığı hastaneden taburcu edilerek Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildiği kaydedildi.

İddianamede, Tokat'ın savcılıkça 19 Mayıs'ta alınan ifadesinde, Duygu Tokat ile evli olduğunu, Çağatay Tokat'ın çocukları olduğunu, olay günü alkollü olduğunu ve oğlunu boğarak öldürdüğünü hatırladığını söylediği, kendini öldürmeye çalıştığını ama beceremeyeceğini anladığı için polisi aradığını belirttiği anlatıldı.

Anne Duygu Tokat'ın ise ifadesinde, eşiyle kendisini kıskanması nedeniyle sürekli tartıştıklarını söylediği aktarılan iddianamede, bu nedenle çocuğuyla Gebze'de yaşadığını, babasının çocuğu 18 Mayıs'ta aldığını, tartışma yaşadıklarını ve babanın kendisine "Çocuğa ve kendime zarar vereceğim" şeklindeki mesajlarını gördüğünü, öz babası olduğu için bunu yapacağını düşünmediğini, olay günü polislerin durumu kendisine bildirdiğini ve Yıldırım Tokat'tan şikayetçi olduğunu belirttiği ifade edildi.

İddianamede, Tokat hakkında Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden verilen raporda işlediği iddia edilen suç sırasında kişide ceza sorumluluğunu etkileyecek nitelikte akıl hastalığı ya da zayıflığı olmadığı, dolayısıyla ceza sorumluluğunun tam olduğu yönünde görüş bildirildiği kaydedildi.

Yıldırım Tokat'ın öz çocuğu Çağatay Tokat'ı boğarak öldürdüğü belirtilen iddianamede, "çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, tasarlayarak kasten öldürme" suçunu işlediği gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

İddianame, gönderildiği 9. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Baba Tokat'ın yargılanmasına, ilerleyen günlerde b Olay Kartal Cumhuriyet Mahallesi Şehit Cihan Kızıltaş Sokak'taki evinde eşinden ayrı yaşadığı belirtilen Yıldırım Tokat, 5 yaşındaki oğlu Çağatay Tokat'ı boğarak öldürdüğü gerekçesiyle 155 polis imdat hattını aramıştı.

Olay yerine gelen ekipler, Çağatay Tokat'ı ölü halde bulmuştu. Bileklerini keserek intihara kalkışan baba ise Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Taburcu edilen Yıldırım Tokat, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştı.