Son dönemlerde kömür madenlerinde meydana gelen kazalar nedeniyle bir hayli gündemde olan ve sıkıntılı günler geçiren, hatta istifası gündeme gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün partisinin Kartepe ilçe kongresine katılmak için geldiği ilimizde adeta enerji depoladı.

KOTU’YU ZİYARET

Bakan Yıldız, Kartepe kongresine katılmadan önce dün Kocaeli Ticaret Odası’nı (KOTO) ziyaret etti. Yıldız’ı KOTO’ya gelişinde Vali Güzeloğlu,  Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,  Garnizon Komutanı Tümgeneral İsmail Metin Temel, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, KOTO Başkanı Murat Özdağ, Sedaş yetkilileri, bazı işadamları  KOTO üyeleri karşıladılar.

EN AZ KAYIP OLAN BÖLGE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız’a Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, İzaydaş’ın enerji üretimine yönelik faaliyetleriyle ilgili sunum yaptı.   KOTO Başkanı Özdağ da,  Soma ve Ermenek maden kazaları sonrasındaki çalışmalarını överek Bakan’a teşekkür etti.  Vali Güzeloğlu da, “Bir daha ulusça böyle acı olaylar  yaşamamayı diliyoruz” dedi.

Bakan Taner Yıldız, kendisine yapılan iltifatları dinledikten sonra şunları söyledi: “2014 yılında Kocaeli’de  120 milyon TL’lik yatırım yapıldı.  Yatırımlarımız devam ediyor.  Kocaeli’de  12 milyar 600 milyon kilovat saat tüketim oluyor.  Türkiye’de bu kadar yüksek tüketime karşın, en az kayıp kaçağın bulunduğu bölge de burasıdır.  Bu nedenle, bütün sanayicilerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.  Kocaeli, tüm ilçeleri doğal gaz alan illerimizden biri. Doğal gaz konusunda da yeni yatarımlar planlanıyor.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, KOTO’daki konuşmasında  ulusal konulara da girerek şu bilgileri verdi: “Bağdat ve Erbil ile petrol anlaşmaları yapılması sevindiricidir.  150 bin varil petrol ihracatı yapılıyor ki, bu çok önemli.  Irak petrolünü Ceyhan’dan üçüncü ülkelere ihraç ediyoruz.  Bu Irak halkı için elde edilen gelirdir. Türkiye bölgeye önemli katkı sağlamaktadır. “

Yıldız, muhalefetin istifasını istemesiyle ilgili sorulara da  şöyle yanıt verdi: “Plan ve Bütçe Komisyonunda CHP’li  arkadaşların böyle bir tavsiyesi oldu. Ben de Başbakan’a ileteceğimi söyledim. dediğimi de yaptım. Konu bundan ibarettir. “Bakan Yıldız, kömür madenleri konusunda  devlet olarak çok daha kapsamlı çalışmalara yöneldiklerini de anlattı, “İşçi, kamu, özel sektör zinciri, denetim konusunda çok daha titiz olmalıdır” dedi. Bakan, KOTO’daki temasların ardından Kartepe’ye kongreye geçti.