AKP İl Başkanlığı'nda yarın gerçekleşecek olan kongre ile Mahmut Civelek il başkanlığı görevini Şemsettin Ceyhan'a devredecek. Yaklaşık bir haftadır kongrenin gerçekleşeceği Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu'nda hazırlıklar yapan il teşkilatı salondaki süslemeler, sahne hazırlıkları ile bölgedeki otopark sorunu ve trafik güzergah işlerini bitirdi. Sahne iki gün önceden kurulurken, salondaki süslemeler ise haftaiçinde gençlik kollarının çalışmalarıyla tamamlandı. Yahya Kaptan'ın girişinde itibaren salona giden yollar da bayraklarla donatıldı.
 
HER İLÇEYE AİT OTOPARK
Bölgedeki otopark sorunu için ise önceki kongrelerde olduğu gibi renklendirmeler ile yönlendirme olacak. İlçelerden gelen otobüslerin 13.00'den önce bölgeye gelmesi istenirken, her ilçeye ait renkler olup, otobüsler kendilerine belirtilen yerlere park edecek. Saat 13.00'ten sonra ise Başbakan'ın geliş güzergahı üstündeki bazı bölgelerin trafiğe kapanacağı belirtildi. Kongreye bireysel olarak katılımların dışında ilçe teşkilatlarından Dilovası, Kandıra ve Karamürsel'den 500'er, Başiskele ve Çayırova'dan 1000'er, Kartepe, Gölcük ve Derince'den 1250'er, Körfez'den 1000, Darıca'dan 1500, Gebze'den 2500 ve  İzmit'ten 4000 kişinin katılacağı öğrenildi.
 
DELEGELER SAHADA OLACAK
Kongre salonuna gelen vatandaşlar saat 12.00 gibi içeri alınacak. Kongre salonunda sahada 663 delege ve protokol üyeleri bulunacak. Salona girişlerde delegeler ve seyirciler ayrı yerlerden girecek. Kongreyi takip edecek görevli basın mensupları ise delegeler ile aynı yerden giriş yapacaklar. Basın mensupları sahnenin tam karşısında olacak. Vatandaşlar ise kongreyi tribünlerden takip edecek. 5 bin kapasiteli olan salonun dışına büyük led ekran kurularak salona giremeyen vatandaşların da kongreyi buradan takip etmesine imkan sağlanacak. Kongrede 6 bin bayrak, 6 bin beyaz atkı ve 15 bin adet bardak su dağıtılacak.
 
YAKLAŞIK 2 BİN POLİS GÖREVLİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Sakarya İl Başkanlığı'nın kongresinden sonra ilimize geleceği belirtilirken, Davutoğlu'nun saat 14.00'de kongre salonunda olması bekleniyor. Kongrede görevli olan emniyet görevli sayısının ise yaklaşık 2 bin olacağı biliniyor. Kongreye diğer illerden de parti yöneticilerinin katılımı beklenirken, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dışında kongreye AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Fikri Işık, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve AKP Meclis Grup Başkan Vekili Mahir Ünal da katılacak.  
 
PLATFORMANDA HALKI SELAMLAYACAK
Kongre için kurulan 100 kişilik kongre komisyonunda başkanlık görevini yapan il teşkilat başkanı Mehmet İpşiroğlu, salonda saha ile tribünler arasında 1 metre yüksekliğinde ve 2 metre genişliğinde olan bir yürüyüş platformunun da kurulduğunu söyledi. Başbakan Davutoğlu'nun partilileri bu platformdan selamlayacağı öğrenildi. Kongrede protokol konuşmalarında ise sırasıyla AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 5'er dakika konuşacağı belirtildi. Kongrenin ardından ise Başbakan Davutoğlu'nun Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nu makamında ziyaret ettikten sonra İstanbul'a geçeceği öğrenildi.