Bekir Develi’nin 8.Kocaeli Kitap Fuarından vatandaşlarla bir araya geldiği söyleşi de unutulmaz anlar yaşadı. Yaşadığı olayları esprili ve eğlenceli bir şekilde anlatan Develi seyircilerle birebir iletişim kurarak kahkahaya boğdu. Konuşması sık sık seyircilerin alkışları ile kesilen ünlü sunucu Bekir Develi Türk milletine özgü komik olayları kendince yorumlayarak izleyicilere anlattı. Samimi ve içten konuşmasıyla izleyicilerin gönlünde taht kuran Bekir Develi zaman zaman izleyicileri sahneye alarak karşılıklı Show yaptı. Konuşma sonrasında fuar hakkında düşüncelerini aktaran Develi Kılavuz Gençlik Avlusunun muhteşem bir proje olduğunu ifade eden Develi bu tür gençlere yönelik yapılan projeler hem gençliğin ufkunu açıyor hem de onlara yol gösteriyor dedi. Deeveli daha sonra Tüm kitapseverleri Kocaeli Kitap Fuarına davet etti.

MTTB ÖĞRENÇİLERİ KARAKOÇ’U ANLATTI
Milli Türk talebe birliği Öğrencilerinden Mustafa Kapıcıoğlu, Osman Aydoğan, Mirza Dönmez ve Osman Hacı Alıoğlu Sezai Karakoç’u anlamak adlı söyleşi gerçekleştirdi.  Konuşmaya ilk başlayan Mustafa Kapıcıoğlu Sezai Karakoç’un diriliş düşüncesindeki din ve devlet görüşünü aktardı Kapıcıoğlu konuşmasında İslam devletinde devleti kuranlar bunu hiçbir zaman din sınırları içerisine sığdırmamıştır yanı fetih edilen topraklarda halklar yüzde yüz Müslüman olsalar bile bu o devletin İslam devleti olabileceği anlamına gelmez. Kapitalizm ve kominizim maddesel bir amacın peşinde koşarlar ideal bir İslam devleti kuracak nesillerin yapması gereken diriliş nesilleri yetiştirmektir dedi. Daha sonra konuşan Osman Aydoğan, Sezai Karakoç’un eserlerinde yer verdiği diriliş kavramını açıkladı. Aydoğan konuşmasında diriliş düşüncesini üstat yeniden özümüze dönülmesi olarak açıklar dedi. Programda son konuşan Osman Hacı Alioğlu ise Sezai Karakoç’un hayatını ve eserlerine yansıtılış şeklini ele aldı. Hacı Alioğlu konuşmasında Karakoç’un yaşı itibari ile Türkiye devletinin karmaşık döneminde yaşadığını ifade ederek Karakoç eserlerinde millet kavramını milliyetçilikle bağdaşlaştırılamaz dedi. 

AKDİN KUDÜS’Ü ANLATTI
Kılavuz gençlik avlusunda devam eden programlardan biri de “Bir derginin özgürlük yürüyüşü”  ile Yolcu dergisi yazarları Ömer İdris Akdin ve Ayşe Akdin’ın söyleşisi oldu.  Kudüs’ü anlatan slayt gösterisi ile başlayan söyleşi daha sonra Yolcu dergisi genel yayın yönetmeni Ömer İdris Akdin in anlatımıyla devam etti. Akdin konuşmasında Yolcu Dergisi’nin çıkış nedenini dinleyenlerle paylaştı. Yolcu dergisini rahatsız edici bazı şeyler sonrasında çıkarmaya karar verdiklerini belirten Akdin, siz hayatı yaşıyorsunuz ama gerçekliğin dünyasında aslında hayatı yaşamıyor olabilirsiniz dedi. Akdin,  eğer siz Küdüs’ü hayatınızın bir kenarına iterseniz Allah’ta sizi hayatın bir kenarına iter diyerek sözlerini noktaladı.