Bakanlar Kurulu, belediyelerin yatırım yapmasının önünde önemli bir engel olan hazine kesintilerinin 2015 yılında Aralık ayının sonuna kadar yapılmaması ve 2016 yılında ise kesintilerin yüzde 40 yerine yüzde 12,5, yüzde 25 yerine yüzde 7,5 olmasına karar verdi

 

Belediyelerin borçları karşılığında her ay belediyelere gelen bütçeden Hazine’nin yüzde 40 ile yüzde 25 kesinti yapmasına karşı Bakanlar Kurulu aldığı karar ile yeni önlem aldı. Yaklaşık 10 yıldır Mayıs ayından Ağustos ayının sonuna kadar 4 ay yapılmayan yüzde 40 ile yüzde 25 kesintiler bu yıl Aralık ayına kadar uzatıldı. Aynı zamanda Bakanlar Kurulu aldığı kararla 2016 yılında belediye kesintilerinde büyük indirim yaptı. Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar 21 Mayıs’ta resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 

KESİNTİ MİKTARI İNDİRİLDİ

Hazine tarafından belediyelerin borçları karşılığında gelen bütçeden yapılan yüzde 40 ile yüzde 25 kesinti ile ilgili Bakanlar Kurulu önemli bir karara imza attı. Yılın sadece 4 ayı yapılmayan kesintiler Bakanlar Kurulu kararı ile bu yıl Aralık ayı sonuna kadar alınmayacak. Bakanlar Kurulu yüzde 40 kesintinin özellikle belediyelerde yatırım yapmanın önünü kesen bir kesinti olması nedeniyle bu kesintilerin miktarında da azalmaya gitti. 2016 Ocak ayından itibaren kesintiler Büyükşehirler için yüzde 12,5, diğer belediyeler için ise yüzde 7,5 oranına düşürüldü. Yapılan bu çalışma belediyelerin diğer borçlarını ödeme ve yatırım yapmasında elini güçlendirdi.