Büyükşehir’in tablet bilgisayarları, şehir merkezinden köy okullarına kadar geniş bir yelpazede iki yüz bine yakın çocuğun hayatını değiştirdi. Büyükşehir’in verdiği tablet bilgisayarla hayatı değişen çocuklardan birisi de 2010 yılında Derince’nin İshakçılar Köyü’nde 6. sınıf öğrencisi olan Aysel Özüsalıç oldu. Tablet bilgisayarını aldığı gün sevinçle evine koşan ve okuma azmi iki kat artan Aysel, bugün liseden mezun olmak için gün sayıyor. Çok başarılı bir öğrencilik dönemi geçiren ve üniversite sınavına hazırlanan Aysel, genetik mühendisi olmak istiyor.

AYSEL: TABLET BENİM UFKUMU GENİŞLETTİ 
Büyükşehir, 2010 yılında tablet bilgisayar dağıtım töreninin ikincisini gerçekleştirmişti. O yıl 6. sınıfta okuyan Aysel Özüsarıç, bugün liseden mezun olacak yaşa geldi. Derince’nin İshakçılar Köyü’nde okurken, Büyükşehir’den aldığı tabletle hayatı değişen Aysel, başarısını Körfez Orhangazi Anadolu Lisesi’ni kazanarak pekiştirmiş. Aysel, “Büyükşehir Belediyesi’nin hediye ettiği tablet bilgisayar benim ufkumu genişletti’’ diyor.

6 YIL ÖNCE ÇOK MUTLU OLMUŞTU
O günlerde düzenlenen dağıtım töreninin ardından Aysel’in Derince İshakçılar Köyü’ndeki evine konuk olmuştuk. İshakçılar İlköğretim Okulu öğrencisi Aysel Özüsalıç, artık ödevlerini kendi bilgisayarıyla yapacak olmanın mutluluğunu ailesiyle ve bizimle paylaşmıştı. “Bilgisayarımla derslerime daha rahat ve sıkı çalışacağım. Çok mutluyum” ifadesini kullanan Aysel, sözünü tuttu ve aradan geçen yıllarda çok başarılı bir öğrenci oldu.

“GELECEĞE YÖNELİK PLANLARIM KESİNLEŞTİ”
O yıllarda İshakçılar İlköğretim Okulu’nda zor şartlarda eğitimine devam ettiğini ifade eden Aysel Özüsalıç, ”İmkanlarımız kısıtlıydı. Köydeki evimden 15 dakika yürüyerek servise ulaşıp, okuluma gidiyordum her gün. Ailemin de imkanları kısıtlıydı. Büyükşehir Belediyesi’nin bize verdiği bilgisayar benim için büyük bir teşvik oldu. Derslerimdeki eksiklerimi tamamlama fırsatı doğdu. Bazı konuları evimdeki bilgisayarla internetten izleyip pekiştirmeye başladım. Geleceğe yönelik planlarım kesinleşmeye başladı. Her şeyden haberdar olmaya başladık. Teknoloji ile iç içe olunca anlayamadığım konuları en iyi şekilde öğrendim” şeklinde konuştu.

“GENETİK MÜHENDİSLİĞİNİ KAZANMAK İSTİYORUM”
Öğrencilere gereken fırsatlar verilirse başarının da gelebildiğini ifade eden Aysel, ”Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli’de hayata geçirdiği bu hizmet benim gibi birçok öğrenciye fırsat sundu ve başarıyı yakalamasını sağladı. Zor şartlar altında eğitimimi sürdürürken Körfez Orhangazi Anadolu Lisesi’ni kazandım. Öğretmenlerim benden çok memnun. İleride inşallah Genetik Mühendisliği bölümünde okumak istiyorum” dedi.