Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 8. Kocaeli Kitap Fuarı, edebiyatçı- yazar Beşir Ayvazoğlu’nu konuk etti. Biyografi yazımıyla ilgili bilgiler veren Ayvazoğlu” Biyografi aynı zamanda tarih yazmaktır. Biyografi yazarken hayatı, aslında kendi kendinizi inşa edersiniz.” dedi.

“SANATÇILAR ALINGANDIRLAR”
8. Kocaeli Kitap Fuarı’ndaki Yahya Kaptan Salonu’nda biyografi hakkında deneyimlerini paylaşan edebiyatçı- yazar Beşir Ayvazoğlu “ Biyografi yazarken,  yazılacak kişinin kimliğine dikkat etmek gerekir. Örneğin sanatçılar alıngandırlar.  Yakınları hayatta olmasa bile mümkün olduğunca aleyhine dokunacak abartılı konulardan kaçınmak gerekir.” şeklinde konuştu.

BİLGİ BİRİKİMİNİN ÖNEMİ
Bir biyografide hayatı aktarılan kişinin bütün çevresini ve yaşadığı bütün zamanını da aktarmak gerektiğini ifade eden Ayvazoğlu”  Bu nedenle yazarın çok geniş bir bilgi birikiminin olması gerekir. Mesela Ahmet Hamdi Tanpınar’ı yazarken müzikten resimden çok iyi anlamak gerekir. Onun bilgi sahibi olduğu alanları iyi bilemezseniz sonuç iyi çıkmaz” dedi.

BİYOGRAFİ TARİH YAZMAKTIR
Biyografi yazarken hayatın inşa edildiğini belirten Ayvazoğlu” Biyografi aynı zamanda tarih yazmaktır. Biyografiler bir dünya ve duyuş tarzıdır. Aslında kendi kendinizi inşa ediyorsunuzdur. Her yazar kendi kavrayışıyla, kendi bilgi birikimiyle yazısını yazar. Aynı kişiyi başkası daha farklı yazabilir. “ ifadelerini kullandı.