Geçtiğimiz Mart ayı içinde Gebze Fevzi Çakmak semtinde olan olayda, Osman Sarıbuğa (35) adlı adam , iş yerinde öğlen yemeği için aldığı ekmeği yiyince boğazında hissettiği acıyla doktora gitmiş, yapılan tetkikler sonucu olarak boğazına kaçan jiletin yiyecek borusunu parçalandığı belirlenip acil operasyona alınmıştı.Sarıbuğa, tahmini 10 saat kadar süren ameliyatla nefes borusundan jiletin çıkarılmasının sonrasında hastanede iyileştirme altına alınmıştı. Olay sonrası ekmeği aldığı yer ile ilgili yakıntıda yer alması üzerine Gebze 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın duruşması görülmeye başlandı. Davanın birinci duruşmasına, davacı Osman Sarıbuğa ile Sanık Tumay D. katıldı.

"ALDIĞIM EKMEK BOĞAZIMI PARÇALADI"

Duruşma öncesinde olay gününü ifade eden mağdur Osman Sarıbuğa, "Ekmek yedikten sonra göğsümde bir ağrı hissettim. Bu ağrıdan sonra hastaneye müracaat ettim . Hastanede yapılan araştırmalar yiyecek borumu kesen bir jilete rastlanmış. Bu jilet yiyecek borumu kesip aort atar damarına saplandığı belirlemiş . Sonrasında ağır operasyonlar geçirdim. Kısmen sağlığıma kavuştum ama yüzde 50 hasar kaybım şuanki . Şimdi yargıda olay, hüküm zamanı devam etmektedir . Her şeyin hayırlısı olmasını talep ediyorum " diye konuştu .

" 1 MİLYON TL'YE YAKIN TAZMİNAT DAVAMIZ VAR"

Fırıncıların bu işe ihtimam göstermeleri gerektiğini dile getiren Sarıbuğa, "Tazminat davası ve ağır cezadan yargılanıyorlar. Tazminattaki emelimiz para elde etmek değil. Buradaki emel bir daha bu şekilde olayların yaşanmaması, fırıncıların bu işe ihtimam göstermeleri . Tek temennimiz bu. Tazminat olarak parasal manevi olarak toplan 1 milyon TL'ye yakın tazminat davamız var. Yargılanma da yeni başladı. Aşama devam etmektedir " şeklinde konuştu.

FIRINCI İDDİALARI REDDETTİ

Gebze 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlayan duruşmada savunması alınan Sanık Tumay D., "Ben uzun yıllardır fırınlarda çalışıyorum. Fırında bir ekmek ustasının yapacağı tüm işleri yapıyorum. Ekmek yapım işinde jilet kullanırız. Permeşap diye deyim edilen ortadan ikiye bölüp bir çubuğun ucuna takarız. Bu jilet vasıtasıyla ekmeğin üzerini çizeriz. Müştekinin yaralanmış olduğu tarihte fırında jilet kullanıyordum. Benim ekmek içerisinde jilet unutmam . Otuz senedir ben bu işi yapıyorum. Bugüne kadar bu şekilde bir birşey başıma gelmedi. Ekmek çizim işleminden sonra jileti bir bardağın içerisine koyarım. O tarihte de herhangi bir jileti kaybettiğimi hatırlamıyorum. Suçlamayı kabul etmem. Müşteki şikayetinden vazgeçer ya da mahkeme hakkımda HAGB hükümlerini uygularsa bunu da kabul ederim" ifadelerini kullandı.

"YARALANMAMA SEBEP OLAN SANIKTAN ŞİKAYETÇİYİM"

Şikayetçi olduğunu dile getiren mağdur Osman Sarıbuğa, "Olay tarihinde iş yerindeydim. Eşim Dilek Sarıbuğa 3 tane ekmek getirdi. Öğle yemeklerini kendi işyerimde yerim. Eşimim getirmiş olduğu ekmeklerden bir parça koparttım. Tavuk yemeği ile beraber yiyecektim. Bir parça ekmeği ağzıma attım. Ekmeğin içerinde herhangi bir birşey yoktu. Müşterilerim olduğundan yemeği belli bir süre aceleye getirmek istiyordum. Bu nedenler ekmek parçasını hızlı bir şekilde yedim. Ekmek parçası boğazımdan geçerken bir sızı hissettim. Lokmayı çıkarmak istedim. Ne var ki ekmem parçası artık boğazımı geçmişti. Aradan geçen birden çok saat boyunca tekrardan ağrı ve acı hissettim. aynı zamanda çay ve su da içtim. Ağrım artınca eve geçtim. Akşam evde eşimin hazırladığı yemeği yiyemedim. Çorbadan ancak birden çok kaşık alabildim. Rahatlarım düşüncesiyle aldığım duşta ağrılarımı sonlandıramayınca bir sağlık kuruluşuna eşimle beraber müracaat ettim. Yaralanmama sebep olan maznundan şikayetçiyim. Davaya katılmakta talep ediyorum " diye konuştu .

DURUŞMA ERTELENDİ

Duruşmada davacı Osman Sarıbuğa'nın eşi Dilek Sarıbuğa'nın tanık olarak dinlenmesine, duruşma tarihinin 30 Mayıs 2016 tarihine bırakılmasına karar verildi.