Dilovası ilçesinde İZAYDAŞ bünyesinde kurulan çöp toplama alanı, ilçe sakinlerini canından bezdirdi. Özellikle havaların ısınmasıyla beraber çöp toplama alanından yayılan koku, ilçenin tamamına yayılıyor. Kokudan dolayı iyice psikolojileri bozulan ilçe halkı, derdini bir türlü kimseye anlatamadı. Dilovası belediye başkanı Ali Toltar’ın kulaklarını tıkadığı bu soruna ilçe halkının tepkisi dinecek gibi gözükmüyor.

 
KARAOSMANOĞLU EYLEMCİLERE ‘TERÖRİST’ DEMİŞTİ
 
Daha önce defalarca eylem yapan ilçe halkı, hatırlanacağı gibi başkan Karaosmanoğlu tarafından “terörist” olarak adlandırılmıştı. Kendilerinin terörist değil, her şeyden önce o ilçede yaşama hakkına sahip olan vatandaşlar olduklarını savunan duyarlı vatandaşlar, Büyükşehir belediye başkanının ve Dilovası belediye başkanının umursamaz tavırlarına rağmen eylemini sürdürüyor.
 
MUHALEFET DESTEK VERİYOR
 
Çöp depolama alanına karşı savaş başlatan ilçe halkı, yerel yönetimlerden aradığı desteği bulamadı. Olayı siyasallaştırmaktan ziyade sorunun çözülmesi için çalmadık kapı bırakmayan Dilovalılara en büyük destek HDP ilçe başkanı Kamuran Onay, HDP Milletvekili Ali Haydar Konca, CHP ilçe başkanı İrfan Ertürk ve eski Ekoloji Derneği başkanı Ercan Teker’den geldi.
 

 
HAK TALEP ETMEZSEK HİÇBİR ŞEY BULAMAYIZ
 
Dilovası halkının yaşam koşullarını olumsuz yönde etkileyen soruna karşı tek vücut olan ilçenin ileri gelenleri, dün itibariyle başlattıkları eylemi devam ettiriyor. Dilovası belediyesi önünde toplanan halk, ellerinde pankartlarla İZAYDAŞ’ın çöp depolama alanına kadar yürüdüler ve çöp depolama alanını istemediklerini söylediler.
 
Eyleme destek veren HDP Milletvekili Ali Haydar Konca ise, "Bizler Dilovası'ndaki sanayi tesislerinin modernleşmesini, kaldırılmasını isterken, Dilovası'na çöp depolama alanı kurdular. Yaz-kış Dilovası halkı çöp kokusuyla uyanıyor, çöp kokusuyla uyuyor. Özellikle yaz aylarında çöp kokusu çok yüksek seviyeye geliyor. İZAYDAŞ'ın ve merkezi yönetimin bu olaya seyirci kalmaları bir eksikliktir. Eğer biz direnip hak talep etmezsek hiçbir şey elde edemeyiz"şeklinde açıklama yaptı.
 
PROTESTODAN ÖTE BİR ŞEY
 
Öte yandan eyleme destek veren HDP ilçe başkanı Kamuran Onay, üç günlük bir eylem yaparak çöp depolama alanının önünde nöbet tutacaklarını, bu kez bir protestodan çok daha öte bir direniş yapacaklarını söyledi.
 
KAMYONLARI ÇÖP ALANINA ALMADILAR
 
Dünden bu yana Dilovası’ndaki çöp depolama alanı önünde çadır kurarak oturma eylemi başlatan Dilovası halkı, Darıca ve Çayırova’dan çöp depolama alanına gelen kamyonlara izin vermedi. Çöpü alana boşaltmak için ısrar eden görevli işçilerle Dilovası vatandaşları arasında tartışma yaşandı. Tartışmaya polis müdahale etti ancak kamyonlar çöpü boşaltamadan geri dönmek zorunda kaldı.
 
BU KEZ ÇOK KARARLILAR
 
Direnişe devam eden Dilovalı vatandaşlar, yaptıkları eylemin sonuca ulaşması için bu kez oldukça kararlı olduklarını savunuyor. Özellikle yerel basının konuyu elinin ucuyla tutmasından yakınan halk, herkesi bir günlüğüne Dilovası’nda yaşamaya davet ediyor. Ulusal basına kadar seslerini duyurmaya kararlı olan Dilovası halkı, tepkilerinde haklı oldukları anlaşılana dek bu davayı sürdüreceklerini ifade ediyor.