Türkiye'yi ayağa kaldıran olay! Berkin Elvan soruşturmasına bakan Savcı Mehmet Selim Kiraz, bugün saat 12:36'da Çağlayan'daki odasında DHKP-C'liler tarafından silahla rehin alındı. Teröristler 15:36'ya kadar süre verdi. Müzakereler akşam saatlerine kadar sürdü. Müzakerelere katılan kadın avukatın iddiasına göre akşam saatlerinde teröristler, müzakerecilerden, emniyet müdürünün de dahil olduğu bir açıklama yapılmasını istedi. Ancak talep reddedildi. Teröristler bunun üzerine "bu son konuşma oldu" diyerek telefonu kapattıktan sonra odandan bir el silah sesi geldi.  Savcının öldürüldüğünü düşünen polisler de silah sesinin gelmesi üzerine operasyon başlattı. 
 

 
-22:55 Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu Savcı Mehmet Kiraz'ın şehit olduğunu bildirdi.
 
 
-22:00 Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaralı savcının başında 3, vücudunda 2 kurşun yarası olduğunu söyledi.
 
2 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ, SAVCI AĞIR YARALI
 
-21:25 İstanbul Emniyet Müdür Selami Altınok, operasyonda 2 teröristin ölü olarak ele geçirildiğini söyledi. Altınok, Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim  Kiraz'ın  Mehmet Selim Kiraz'ın ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını, ameliyata alındığını söyledi.
 
-20:52 Örgüte yakın twitter hesabından ise "3 arkadaşımız vurularak öldürüldü" şeklinde mesaj atıldı. 
 
SAVCI HASTANEYE BÖYLE GETİRİLDİ
 

 
-20:45 Savcı Mehmet Selim Kiraz hastaneye götürüldü. Savcı Kiraz'ın karnından vurularak yaralandığı iddia ediliyor.
 
-20.45 Olay yerine ambulanslar geldi.

-20.40 Adliye önünde trafik kesildi.

-20.35 Savcının rehin alındığı Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndan silah sesleri duyuldu. Görgü tanıkları, 50 ila 100 arasında silah sesi duyduklarını belirtti. 
 
GÜN BOYU SÜREN OLAYDA NELER YAŞANDI?

Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın odasına saat 12.30 sıralarında gelen bazı kişiler, katibi silah tehditiyle dışarı çıkartarak savcıyı rehin aldı.

Yasadışı sol örgüt üyesi olduğu belirtilen bu kişiler, Savcı Mehmet Kiraz'ın odasına bazı pankartlar ile Berkin Elvan'ın posterini astı.

ADLİYEDE SİLAH SESLERİ

Olay yerine gelen güvenlik güçlerinin kapıyı açmaya çalışması üzerine içeriden iki el silah sesi geldi. Sözkonusu bu kişilerin havaya ateş açtığı belirtildi.
Savcılığın bulunduğu kat boşaltılırken, yoğun güvenlik önlemi alındı.

Olayın ardından adliyeye çok sayıda polis ekibi, ambulans ve itfaiye ekibi gönderildi.

ÖZEL HAREKAT POLİSLERİ DE GELDİ

Terörle Mücadele ve Özel Harekat şube müdürlüklerine bağlı ekipler ile emniyetin müzakere timi de olay yerine sevk edildi.Çelik yelekli timler, daha sonra adliyeye giriş yaptı.

BAŞINA SİLAH DAYADILAR

Bu arada, Savcı Mehmet Kiraz'ın başına silah dayalı bir halde gösteren fotoğraflar sosyal medyada paylaşıldı.

Fotoğraflarda ağzı bantla kapatılan savcının elinde kelepçe olduğu da görülüyor.

GİRİŞ-ÇIKIŞ KAPATILDI

Öte yandan, adliye çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Adliyeye giriş-çıkışlar da kapatıldı.

Adliyenin A kapısı önündeki basın mensupları, pencereden silahla ateş açılması ihtimaline karşı buradan uzaklaştırıldı.

İKİ AY ÖNCE ATANDI

Rehin alınan Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın soruşturmaya iki ay önce atandığı bildirildi.

BARO BAŞKANLARI DA ADLİYEDE

Bu arada, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun adliyeye girdiği görüldü.
Başsavcı Vekili Vedat Yiğit, savcıyı rehin alan örgüt mensuplarıyla görüşmelere başlandığını açıkladı.
Metin Feyzioğlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Cumhuriyet Savcısını rehin alma eylemi bir terör eylemidir. Hiçbir gerekçe bunu masum ve haklı gösteremez. Dualarımız savcımızla" dedi.

SLOGAN ATAN KİŞİYE GÖZALTI

Öte yandan, İstanbul Adalet Sarayı önünde gelen bir kişi, "Berkin Elvan ölümsüzdür", "Berkin Elvan 15'inde bir fidan" şeklinde sloganlar attı.

Bu kişi polisler tarafından gözaltına alınarak adliye içerisine götürüldü.

AK PARTİ’DE OLAĞANÜSTÜ ZİRVE

AK Parti Genel Merkezi'nde seçim çalışmalarını sürdüren Başbakan Ahmet Davutoğlu, Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması haberinin alınmasının ardından, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Adalet Bakanı Kenan İpek, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci ile AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi.
Başbakan Davutoğlu'na, yaklaşık 2 saat süren toplantıda, adliyedeki son durumla ilgili bilgi verildi.

Birçok ihtimalin değerlendirildiğini belirten yetkililer, Çağlayan Adliyesi'ndeki gelişmelerin anlık olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tarafından Başbakan Davutoğlu'na aktarıldığını bildirdi.

ERDOĞAN'A DA BİLGİ VERİLDİ

Başbakan Davutoğlu'nun, olayla ilgili Slovakya'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da bilgi aktardığı öğrenildi.

2 AY ÖNCE SORUŞTURMAYA ATANDI
 
Yaklaşık iki ay önce Berkin Elvan soruşturmasına atanan Savcı Kiraz, son olarak Emniyet'ten daha önce eşkâlleri belirlenen 3 polisin açık kimliklerinin belirlenmesi amacıyla olay günü o bölgede görevli 21 polisin kimliklerini almıştı.