Zaman Gazetesi tasarım bölümünde çalışan Fethullah Akpınar, bundan iki yıl önce Canon EOS 5D marka fotoğraf makinesini kiraya verir. Ama kiraladığı kişi makineyle birlikte kayıplara karışır. Konu yargıya taşınır. Ama bir sonuç çıkmaz. Bunun üzerine aklına, teknolojiden yardım almak gelir.

Çalınan fotoğraf makinesini bulmanın bir yöntemi var mıdır diye Google’da arama yapan Fethullah, stolencamerafinder.com adresli bir internet sitesini keşfeder. Bu sitede yapmanız gereken, çalınmış fotoğraf makinenizle çekilmiş olan bir fotoğrafı sisteme yüklemek. Fotoğrafın EXIF (Exchangeable Image File Format) dosyasından çalınan makinenin seri numarasını bulan sistem, bu makineyle çekilmiş ve internette paylaşılmış diğer fotoğrafları buluyor.

Sitedeki talimatları uygulayan Fethullah Akpınar, internette fotoğraf makinesinin seri numarasıyla eşleşen 5 fotoğraf bulur.

Bu fotoğraflardan bir tanesini bilgisayarına indirir ve fotoğrafın nereden yüklendiğini bulmak için Google’ın fotoğraf arama özelliğini kullanır. (http://images.google.com)

Sürükle bırak yöntemiyle Google’da arattığı fotoğraf dosyasının, bir online satış sitesinde kullanıldığını tespit eder. Bundan sonrası bir dedektiflik hikayesi gibidir. Olaylar bir çorap söküğü gibi gelişir.

Sitede bulunan telefon numarasıyla iletişime geçen Fethullah, site yetkilisine ulaşır ve durumu anlatır. Emin olmak için, ellerinde bulunan fotoğraflardan üzerinde herhangi bir oynama yapılmamış olan bir örnek göndermesini rica eder. Gelen fotoğrafın EXIF bilgisini incelediğinde makinenin seri numarasının kendisininkiyle tuttuğunu görür. Üstelik daha önce makine üzerine kayıt ettiği kendi ismi de açık şekilde yazmaktadır. Bunun üzerine site yetkilisinden fotoğrafı çeken kişinin telefon numarasını alır ve hemen arar.

Fotoğrafı çeken kişi bu duruma çok şaşırmıştır. Ama yardımını da esirgemez. Makineyi nereden ve kimden satın aldığını söyler. Adres İstanbul Hayyam Pasajı’ndaki bir mağazadır. Durum mağaza sahibine anlatılır. Mağaza sahibi zararı karşılamayı kabul eder ve fotoğraf makinesi asıl sahibine geri döner. Bir dedektif gibi çalışan Fethullah Akpınar uzun uğraşlar sonucunda makinesine tekrar kavuşur.

Çalınan fotoğraf makinesini bulan siteler

stolencamerafinder.com benzeri bir başka site cameratrace.com. Kamera başına 10 dolar ücret alan sitede, ücretsiz bir arama yapmak da mümkün. Bu siteler fotoğraflar üzerindeki EXIF dosyasındaki bilgilerden yararlanarak internete yüklenmiş fotoğraflar arasında eşleştirme yapıyor. EXIF dosyalarında, çekilen fotoğraf makinesinin teknik özelliklerinin yanında tarih, saat ve hava sıcaklığı gibi detaylı bilgiler bulunuyor. Eğer elinizde önceden çekilmiş bir fotoğraf yoksa, makinenin seri numarasıyla da arama yapılabilir. camerafound.com adresinde ise kaybolan veya bulunan fotoğraf makinelerinin duyurusu yapılıyor.

En çok çalınan fotoğraf makinesi Canon 5D Mark III

Çalıntı fotoğraf makinelerini bulan bir başka servis olan Lenstag’ın (lenstag.com) yaptığı bir araştırmaya göre, 2014 yılında dünyada en çok çalınan makine Canon 5D Mark III oldu. Cihazın Türkiye satış fiyatı yaklaşık 9 bin TL civarında.

En çok fotoğraf makinesi hırsızlığının yaşandığı ülkeler ABD, İngiltere ve Almanya olarak sıralanırken, en çok çalınan bilgisayar modeli Apple Retina Display MacBook Pro 15.4 inç oldu. En çok çalınan aksiyon kamerası ise GoPro HERO3 Black Edition olarak kaydedildi.