AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Cemil Yaman, başvurusunda Kürtçe konuşarak, Kürtçenin konuşmasının önündeki engellerin ve Kürtlerin siyaset yapmasının önünün AK Parti tarafından açıldığını belirtti

 

2009-2014 döneminde Dilovası Belediye Başkanlığı yapan Cemil Yaman, İzmit belediye Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı oldu. Dilovası’ndaki sivil toplum kuruluşları ve çok sayıdaki partili ile birlikte il başkanlığına gelen Yaman, başvuru belgelerini İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’a teslim etti. Başvuruya İlçe Başkanı Osman Akbulut, Belediye Başkanı Ali Toltar, ilçe yöneticileri katıldı.

 

NASİP ÇİZGİSİNDEN AYRILMIYOR

Ali Toltar’ın 2014 yerel seçiminde belediye başkan adayı gösterilmemesine rağmen en ufak kırgınlık yaşamadan çalışmaları sürdürdüğünü belirten İl başkanı Şemsettin Ceyhan, Yaman’a gösterdiği geniş gönüllükten dolayı teşekkür etti. Yaman’ın 18 Eylül’de adayların belli olmasının ardından nasip çizgisinden ayrılmayacağına inandığını belirten Ceyhan, katılımcılara teşekkür etti.

 

GÖREV ALMAYA HAZIRIM

Başvurusunu teslim etmeden önce konuşan Cemil Yaman, AK Parti’nin ve davasının çok önemli olduğunu ifade etti. Bugün yaşanan kaosun 2002 yılından önce her yerde olduğunu söyleyen Yaman, “7 Haziran’dan sonra çıkan tabloda AK Partinin tüm fedakarlıklarına rağmen bazılarının kırmızı, mavi çizgileri oldu. 1 Kasım seçimlerinde AK parti 2002 seçimlerinden daha büyük bir güçle iktidara gelecektir. Bu süreçte bana bir görev düşerse yapmaya hazırım. Bunun için bugün buradayız.

 

KÜRTÇE SESLENDİ

Biz devam edeceğiz ki anneler ve onların çocukları daha özgür yaşasın. Devam edeceğiz ki tüm mazlumlar yeryüzünde daha rahat yaşasın. İnşallah listede olur ve milletimize hizmet ederim. İnşallah milletvekili olarak size hizmet ederim. Bu davanın neferi olmaya devam edeceğim” dedi. Kürtçe konuşma da yapan Yaman, “Yıllar önce Ağrı’dan gelen Cemil yaman’ın bir gün ülkenin ortasında Kürtçe konuşan, milletvekili adayı olmasının önündeki engelleri Recep Tayyip Erdoğan ve onun yol arkadaşları kaldırdı” dedi.

 

CEMİL YAMAN KİMDİR?

Cemil Yaman 970 yılında Ağrı doğumlu. 1975  yılında Dilovası’na ailesi ile birlikte yerleşen Yaman, Fazilet Partisi’nde Dilovası Belde Teşkilatı Siyasi İşler Başkanlığı görevini yaptı. Gebze Belediyesinde Kültür ve Sosyal İşler Koordinatörü olan Yaman, 2001 yılında Fazilet Partisi’nin kapatılmasıyla birlikte AK Parti’de siyasete devam etti. 2009 yerel seçimlerinde Dilovası Belediye Başkanı seçilen yaman 20014 yerel seçimlerinde aday gösterilmedi. İzmit Belediye Başkan Danışmanlığına getirilen yaman görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı oldu.