AK Parti’de aday adaylığı başvurunun üçüncü gününde parti dolup taştı. Akşam saat 17.00’ye kadar partide aday adayları adeta sıraya girerken, bugün son gün. Aday olmak isteyenler bugün saat 19.00’a kadar başvurularını yapabilecek. Bugün başvuru yapacaklar arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ta yer alıyor. İl başkanı Şemsettin Ceyhan, aday olmak isteyenlerin saat19.00’a kadar evraklarını tamamlayarak başvuru yapmalarını istedi. AK Parti’de başlayan aday adaylığı süreci ve gündem ile ilgili açıklama yapan AK parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İl genelinde bazı kurumlara yönelik yapılan baskınları değerlendirdi.

 

SÜRECİN SONUNA GELDİK

Dün sabah saat 10.30’da başlayan başvurularda ilk başvuruyu elektrik mühendisi Murat Atar yaptı. Atar’ın ardından başvuru yapanların sayısı 12’ye yükseldi. İl binasında adeta adayların sıraya girdiği anlar yaşanırken, İl başkanı Şemsettin Ceyhan, tüm başvuruları kendisi aldı. Süreç ile ilgili açıklama yapan İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, “Aday adaylığı sürecinin ikinci yarısına geldi. Yarın saat 19.00’da başvurular sona erecek. Komisyonumuz özveri ile çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

 

CHP ÖRGÜTÜNE GÜVENMİYOR

Mevcut vekillerin bugün, Bakan Fikri Işık’ında yarın başvuru yapacağını belirten Ceyhan, “Muhabetti ve samimiyeti fazla olan bir süreç yaşıyoruz, yapılması gerekenler en şeffaf haliyle yapılıyor. Yeni arkadaşlarımız, milletvekillerimiz ve eski aday adaylarımız gelip aday adaylıklarını il binasını yapıyorlar. CHP’de ise süreç farklı işliyor. Genel Merkezleri il başkanlıklarına güvenmediği için başvuruları genel merkeze alıyor. CHP İl Başkanına bu durumu sunuyorum. CHP’de süreç yine eskisi gibi” dedi.

 

YUNUS KOCA’NIN AİLESİ ZİYARET EDİLECEK

Yaşanan sürece değinen Ceyhan, “Devletimiz ve milletimiz bu terör belasından en kısa zamanda kurtulacaktır. Yunus Koca kardeşimize hunharca bir katliam yapıldı. Bu genç kardeşimize rahmetle anıyoruz. Arzumuz ailesine başsağlığı için gitmek. Bunun için bir grup arkadaşımızla gideceğiz. Kepenk kapatma eylemlerinde kepenk kapatmadığı için bu saldırıya uğradığını düşünüyoruz” dedi.

 

KONCA’YI KANADI

Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca’nın açıklamalarına değinen Ceyhan, “HDP’li vekilleri bir günlük bakan koltuğunda yaptıkları açıklamaları halkımız iyi değerlendirmeli. Ermeni meselesi ile ilgili açıklamalarını gördük. Biz il başkanlığı olarak açıklamalarını esefle kınıyoruz. Demiş ki ben soykırım demedim, katliam var dedim diyor. Performansını görüyoruz. Milletimiz bu görüntülerden kurtulmak için AK Parti’yi yeniden iktidar yapacaktır. 13 yıllık güzel günler için tercihini yapacaktır” dedi.

 

TTB NEDEN TERÖRÜ KINAMADI

HDP’li bakanların tezkereye hayır oyu vereceğini söyleyen Ceyhan, “Kobani olaylarında en çok ses çıkaranlar onlardı. Ama o zaman o teskere çıkmasaydı olayların nereye gideceğini tahmin bile edemezdik. Onların yaptığı her şeyi kınıyoruz” dedi. TTB Merkez Konseyi bir açıklama yaptığını hatırlatan Ceyhan, “Dr. Abdullah Birol kardeşimize Allahtan rahmet diliyoruz. Ancak yaşanan terör ile ilgili bazı kurum ve partilerin konuyu hiç teröristlere getirmemesi dikkat çekici. TTB hiç PKK’ye vuran bir açıklama yapmamış. Bu ülkede terör var, devlet ve Cumhurbaşkanı var. Kimse bunları karıştırmamalı. Teröristlerin eline bağlama vererek çaldıranları gözden kaçırmamak gerekiyor. TBB açıklamasında terörü kınaması gerekirken, hiç teröre yer vermemiştir” dedi.

 

FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNE OPERASYON VAR

Emniyet birimlerinin FETÖ terör örgütüne karşı inceleme başlattığını belirten Ceyhan, “Bu terör örgütü ile bağlantısı olan KASİAD, GESİAD, Kimse Yok mu Derneği, Redaniye Derneğinde incelemeler başlattı. Türkiye genelinde ise Ankara emniyeti ise İpek Koza’ya yönelik inceleme başlattı. Bu tip olayları ajitasyona vurup, gazeteciler susturuluyor söylemlerine artık halkımız kanmıyor. 7 milyon dolar yurt dışına kaçırılıyor. Bu ülkede ajanlar farklı kılıklarda ortaya çıkıyor” dedi.

 

TEMAYÜL VE MÜLAKAT YOK

Aday adayı tanıtımını daha önce temayül yoklaması için yaptıklarını söyleyen Ceyhan, “Bu dönem temayül olmayacak. Şu anda aday adayı tanıtımı yapmayı planlamıyoruz. 12 Eylül’de Büyük kongremiz var. O zamana kadar yetişmez. Adaylar belli olduktan sonra aday tanıtımını yapacağız. genel merkezde geçen dönem aday adaylarına mülakat yapılmayacak. Yeni başvurular incelendikten sonra genel merkez ihtiyaç duyarsa çağrı ile mülakat yapılacak” dedi.

 

YARIN YAPILACAK BAŞVURULAR

AK Parti’de yarın başvuracakların isimleri ve başvuru saatleri netleşti. Bilim, sanayi ve Teknoloji bakanı Fikri Işık’ın başvurusu ile başlayacak olan başvuruların sayısı şu ana kadar 7’ye yükseldi. Ancak arada yapılacak olan başvurularla sayının yükselmesi bekleniyor.

 

09.30: Fikri Işık

10.00: Sami Çakır

12.00: Şener İnce

13.00: Zafer Alkan

13.30: Can Ak

18.00: Cemil Yaman

19.00: Ali İhsan Adıgüzel