CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar beraberinde Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Gurup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz, İl Yöneticisi Metin Düzgün, Dilovası İlçe Başkanı İrfan Ertürk, ilçe yöneticileri, Dilovası Meclis üyesi Hacı Osman Sudan ve Dilovası Yeşil Alanı Koruma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ahmet Cebeci ile birlikte Dilovası Adatepe’de devam eden çalışmayı yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu. 
29 MADDE NE AŞAMADA 
Dilovası’nın tüm Türkiye’de bilinen kanser ovası olarak adlandırılan bir bölge olduğunu dile getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Dilovası için 2006 yılında TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulmuş. Ve bu komisyon bölgede düzeltilmesi gereken 29 madde ortaya koymuş. 2011 yılında milletvekili seçildiğimde bu 29 madde ile ilgili bir çalışma yapılmadığını fark ettim ve 6 tane soru önergesi ile 29 maddenin hangi aşamada olduğunu sordum. Ancak hala bir sonuç yok. 2015 yılında Dilovası’nın halini sizlerde görüyorsunuz “ dedi.
3. DERECEDE SİT ALANI 
Dilovası’nda 342 dönüm içerisinde 3. Derece de sit alanı olan, mesire alanı olarak açılışı yapılan tek yeşil alanı Adatepe’de bugün geldiği noktada orman tahrip edilmiş yerine solven tankları yerleştirilmeye başlanmış diyen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Bunlar hakkında Dilovası Yeşil Alanı Koruma ve Kalkınma Derneği Ahmet Cebeci tarafından davalar açılmış. Bu dava süreci sürerken bir taraftan tank inşaatlarına devam etmiş. Mahkeme sonuçlanmış ve kaldırılması yapılmaması için karar alınmış. Ama Solventaş usulsüz olarak çalışmalarına devam ediyor.” dedi, anayasa ihlalinin söz konusu olduğunu vurguladı.

6 YILDIR MAHKEME DEVAM EDİYOR 
Solventaş’ın yaptığı kimyasal tankların Dilovası Fatih Mahallesindeki evlere yakınlığının 5 metre olduğunu söyleyen Haydar Akar, “Burası için 6 yıldır mahkemenin devam ediyor. 9 yıldır Dilovası Yeşil Alanı Koruma ve Kalkındırma Derneği’nin, Fatih Mahallesi Muhtarı ve halkı mücadelesine CHP  ve CHP avukatları vasıtasıyla idare mahkemesine başvurularak Solventaş ve Altıntel yürütmeyi durdurma kararı almıştır. Alınan bu karar ne yazık ki bu firmalar tarafından uygulanmayarak usulsüz bir şekilde çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.