Beyhan KORKMAZ-Kökenden CHP’li bir aileden geliyorum. Düşüncelerime en yakın parti CHP. Etrafımda Ak Partili ve Saadetliler vardır. Ben bir eğitimciyim ve eğitimin sağı sollu olmaz. 

Kendi bölgemde siyaset yaparken eksiklerin olduğunu fark edip, kendimi CHP’de ifade edebileceğime inandığım için bugün buradayım. CHP’nin çok sesli ve dinamik yapısı hoşuma gidiyor. Herkesin eleştirdiği şeyler benim hoşuma gitti. 

CHP’DE SİYASET YAPMAK ZOR MU? 

CHP’de siyaset yapmak evet zordur. Cumhuriyet Halk Partisi’nde çok renkli çok farklı yapıyla sahip arkadaşlarımız var. Dolayısıyla eleştirilerimiz parti içi çatışmalarımız bol oluyor. Ancak biliyorsunuz her ailede kavga olur. CHP ailesinde de zaman zaman oluyor. 

ADAY OLMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ? 

Benim hayalim genel politikalardı, yani Kartepe’de ve Kocaeli’nin öncü lider kadınları arasında olmak en büyük temennimdi. Maalesef ne siyasetçi nede devlet adamı kolay yetişmiyor. Bir İzmitli olarak Kocaeli’nin problemlerini parlamentoya taşımak ve hanımların siyasete özenmesini sağlamak en büyük temennimdi. 

Bunları yapabilmek için yerel yönetimlerin güçlü bir şekilde toparlanıp genel politikalara hazırlanması gerektiğine inandım. Kazanılmış bir yerel yönetimde ilçe başkanlığı yapmak benim için belediye başkanlığından daha fazla önem arz etmişti. Kartepe’de CHP’nin bayrağını taşımak daha fazla önem arz ediyordu. 

Bölgede proje komisyonunda görev aldığım için Kartepe ilçe örgütümüz ve adayımızla yeniden imar edeceğimize, birlik beraberlik içerisinde başarıya sürükleyeceğimize canı gönülden inanmıştım. Bunları yaparken seçilmiş bir ilçe başkanı olmak, bir hanım ilçe başkanı olmak benim için çok önemliydi. 

İLÇE BAŞKANLIĞI DÜŞÜNMÜŞTÜM

CHP’nin Kartepe aday adaylarından biri olan Beyhan Korkmaz’ın gönlünde ilk yatan aslanın ilçe başkanlığı olmaktı. Korkmaz, bu düşüncesinden cayarak belediye başkan aday adayı olma kararını Kocaeli okurları için anlattı 

Adaylık süreci açıldığında Bülent Sarı’nın istifasıyla beraber meclis üyesi olacak arkadaşlarla beraber bende istifamı verdim. Aklımdaki şey seçilmiş ilçe başkanı olmaktı. Parti içi uzlaşmayla yönetim düşmeden faaliyetlere devam kararı verildi. 

Bülent Sarı’da bana Jest yaparak kendi adaylığıyla beraber benim adaylığımı da ilan etti. Bu herkeste şok etkisi yaşattı. İlçe başkanı olmak istediğimi bilenler beni belediye başkan aday adayı olarak karşılarında bulmuş oldu. 

PROJELERİM HAZIR 

Zaten 24. dönem milletvekili aday adayı olduğumda bir sürü proje hazırlamıştım. Bölgem için hazırladığım projeleri vekil olarak değil de başkan olarak hayata geçirebilme şansı yakaladım. 

Kollarımı sıvadım çizmelerimi giyildim ve seçmenin yanında yer aldım. Eski ilçe başkanımız Bülent Sarı’ya böyle bir şey için vesile olduğu için teşekkür ederim. Şuan durumum ve konumumdan çok memnunum.

CHP ÜYESİNE DEĞER VERİYOR 

Beyhan Korkmaz CHP’nin üyesine değer verdiğini söyleyerek, bunun işareti olarak üye bazlı önseçimi gösteriyor
Üye bazında ön seçimi sevinçle karşıladım. CHP’nin üyelerine verdiği değeri anlatan en önemli hareketti bu. Genel merkezin üyelerini de yönetime katmış oldu. Üyenin sağ duyusuna inanıyorum.

Parti içi çalışmalarım göz önünde bulundurulduğunda o sandıktan kendimin çıkacağına inanıyorum. İnşallah çıkarım ve bunun içinde bölge bölge tek tek üyelere ulaşmaya çalışıyorum. Dağınık bir bölge ulaşamadıklarıma saygı ve sevgi gönderiyorum. 

AZİMLİ BİR EKMİBİM VAR 

Benimle çalışan bir ekibim var. Vatandaşın sorunlarıyla ilgili bilgileri toplayan, internet ağında tanıtım yapan gruplarımız var. Bu arkadaşlarımızla günün değişik saatlerinde bir araya geliyor ve elimizdeki verilere masaya yatırıyoruz. Herkes azimli bir şekilde çalışıyordu.

Bir yandan ön seçim çalışması yaparken bir yandan da proje geliştirmeye çalışıyoruz. Toplu ve birebir üye görüşmeleri yapıyor ve ziyaretlerde bulunuyorum. 

MÜCADELECİ BİR RUHA SAHİBİM 

2011 yılında lösemi hastalığına yakalanmıştım. Bu beni karamsarlığa itmedi aksine onunla mücadele edip onu yeneceğime söz verdim. Gelen hoş geldin diyerek mücadeleye başladım. 

Tevekkül etmek lazım bazı şeylere Allahın izniyle ve sevdiklerimizin duasıyla onu yendim. Şimdi yine onların hayır dualarıyla yoluma devam ediyor. Siyasette de başarı sağlayacağıma eminim. 

KARTEPE'DEN BAHSEDELİM 

Kartepe’de birçok şey eksik, 10 beldeyi birbirine birleştirmek zaman alan bir şey. İktidar partisi bu zamanı iyi değerlendiremedi ve verdiği vaatleri yerine getiremedi. Tabi bu da insanların tepkisine neden oldu. İlçe olamamanın sancılarının hesabını bu dönem vatandaş sandıkta soracaktır. 

LEYLA ATAKANLA BİRLİKTE ANILMAK

Kartepe Türkiye’nin portatifidir. Biz kardeşçe anlaşıyoruz, sıkıntı yok. Herkes birbirine saygılı… Bazı siyasetçiler bölgeselcilik yaptığı için kutuplaşma yaşanabiliyor. Bunu da yapan siyasiler. Sadece şunu söyleye bilirim herkesin gönlünde bir aslan yatar o aslan ben olayım. 

Kadın üzerinden siyasete son verelim ve bir kadın devlet adamının yetişmesinin önünü açalım. Leyla Atakan’ı anarken onunla birlikte Beyhan Korkmazı konuşma ilave etme zamanı gelmiştir. 

Beyhan Korkmaz Kimdir

1977 yılında İzmit’te doğdu. Karayollarından emekli Köseköylü Hasan Korkmaz ve Melahat Hanım’ın 4 çocuğundan biri. Konya Selçuk Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı mezunu. Ankara Gazi Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi aldı ve Köseköy’de yıllarca İngilizce öğretmenliği yaptı. 

İnsan kaynakları işiyle uğraşan Korkmaz aynı zamanda bir eğitim uzmanı Siyasi hayatında, CHP üyesi olarak siyasete başladı ve Köseköy’de kadın kolları başkanlığını yaptı. Kartepe’de 2008’de meclise aday oldu. 24. dönem milletvekili aday adayı oldu. Daha sonra ilçe yönetiminde siyasete devam etti.