Milletvekili Kaplan açıklamasında, şöyle dedi, “2013-2014 eğitim öğretim yılında, Kocaeli ili Gebze ilçesindeki Gebze Anibal Anadolu Lisesi okul müdürlüğü aracılığıyla okul öğrencilerine organ bağışı konusunda bir anket çalışması dağıtmıştır. Bu anket, Bezmialem Vakıf Üniversitesi öğretim üyelerince organize edilmiş olup, okul yetkilileri aracılığıyla öğrencilere dağıtılmıştır. (Anketin bir nüshası, TBMM’de tarafımdan size sunulmuştur). Anket, toplumumuzda organ bağışına gösterilen davranışları tespit etmeye yöneliktir. Ankette ilginç olan sorular vardır!

MEZHEP SORUSU

Örnek, düşüncesini öğrenmek istedikleri öğrencilerin mezhebini sormaları; Alevi mi, Sünni mi, Şafi mi gibi. Organ bağışının bedeni bozup bozmadığı, organ bağışı geçmişte yaşananlara karşı hataların telafi edilip edilmemesi kişi ile tanrı arasındaki vicdani muhasebesinin ötesinde, tamamen kişide kafa karışıklığına sebep olacak sorularla doludur.

1- Organ bağışında bulunacak ya da bu konudaki düşüncesini açıklayacak öğrencilerin mezheplerinin sorulması ne anlama gelmektedir? Burada farklı mezhepte olanlarının organlarını bağışlayamayacağı mı yoksa, onların bağışladıkları organların kabul edilmemesi mi anlatılmaya çalışılıyor? Ya da, organ bağışı konusunda öğrencilerin düşüncesi gerekçe gösterilerek yeni bir fişlememi yapılıyor?

OKUL MÜDÜRÜ RENCİDE ETTİ

2- Anketin içinde böyle anlamsız ve öğrencinin organ bağışına karşı aklını karıştıracak birçok soru olmasına rağmen, Gebze Anibal Anadolu Lisesi Müdürü hangi bilimsel araştırmalardan ve yetkililerden izin alarak böyle bir girişimde bulunmuştur? Buna tepkisini gösteren aileleri de rencide ederek görüşmeyerek gerekli bilgi ve açıklamalarda bulunmaması da ayrıca üzerinde durulması gerek bir konudur.

3- Eğer bu anlamsız davranıştan İlçe, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Bakanlık yetkilileri bilgi sahibiyseler neden buna engel olmadılar?”