Kocaeli Körfez İlçesinde meydana gelen olayda, Belediyenin Temizlik İşçisi Celal Serçe, temizlik yaptığı esnada bulduğu 20 bin TL para buldu. Paranın yanında kimliklerin bulunduğu bir çantayı fark eden Serçe, hemen bir araştırma yaptı ve bulduğu parayı sahibine teslim etti.  Paranın sahibi olan M.S işçiyi ödüllendirmek istedi. Ancak o yaptığını ödül almak için değil insanlık görevi olduğu için yaptığını söyledi ve ödüllendirilmeyi kabul etmedi.  Durumdan haberdar olan Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran,  temizlik işçisini yanına çağırarak tebrik etti. Ayrıca işçisini bir ikramiye ve çeyrek altın ile ödüllendirdi.
 
EMANET PARAYMIŞ
İddialara göre olay şu şekilde gelişti. Körfez Belediyesi İşçisi vardiyalı olarak çalıştığı esnada Mimar Sinan Mahallesinde temizlik yaparken 20 bin lira ve içerisinde kimliklerin olduğu bir çanta buldu. Çantadaki kimlikten vatandaşa ulaşmayı başaran temizlik işçisi, aynı gün parayı sahibine teslim etti. Çantanın eşi tarafından eski eşyalar arasında yanlışlıkla çöpe atıldığını   ifade eden vatandaş, paranın emanet olduğunu dile getirerek temizlik işçisi Serçe’nin bu davranışı ile kendilerini büyük bir yükten kurtardığını vurguladı. Böyle insanların hala olduğunu bilmek çok mutluluk verici diyen M.S temizlik işçisine ödül vermek istediğini ancak işçinin bu dahi kabul etmediğini ifade etti.
 
AKLINA DAHİ GELMEMİŞ
Konuyla ilgili konuşan temizlik işçisi Celal Serçe, bunun bir insanlık görevi olduğunu ve haram paradan bir kuruş dahi almanın aklına dahi gelmediğini belirtti. Evli ve 4 çocuk sahibi Serçe, ailesine yedirdiğini her lokmanın helal olması için çalıştığını sözlerine ekledi. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, böyle bir ekibe sahip olduğu için çok gurur duyduğunu ifade ederken yılın işçisi olarak Celal Serçeyi ilan ederek kendisine ikramiye ve altın hediye etti.
 
ERDEMLİ DAVRANIŞ 
Konu ile ilgili konuşan Başkan İsmail Baran, “bu yüksek ahlakı nedeniyle kendisine teşekkür ediyorum ve ayrıca çocuklarına bırakacak bir miras olarak da bu hediyeyi kendilerine veriyorum. Türk milletinin birtakım değer yargılarını kaybetmediğini gösteren en güzel örneğini bizim personelimiz göstermiş ve bulduğu yüklü miktarda parayı sahibine teslim etmiştir. Erdemli, onurlu davranışı nedeniyle kendisini tekrar tebrik ediyorum.“şeklinde konuştu