TÜMSİAD'ın iftar programına Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, AKP Milletvekilleri Zeki Aygün ile Radiye Sezer Katırcoğlu, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AKP eski il başkanı Mahmut Civelek, AKP Başiskele İlçe Başkanı Şahin Talus, KOTO Başkanı Murat Özdağ, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda davetli katıldı. 'Kardeşlik Sınır Tanımaz' adı altında gerçekleşen iftar programı ilahi dinletisi ile başladı. Ardından davetliler ezanın okunmasıyla birlikte oruçlarını açtı. İftar sonrasında programda Kur'an-ı Kerim tilaveti de okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da telekonferans ile iftara katılarak davetlileri selamladı. 
 
VATANA İHANET ETMEDİK
İftar sonrasında açılış konuşmasını TÜMSİAD Kocaeli Şube Başkanı Erdoğan Yılmaz yaptı. Katılımcıların Kandil Gecesi'ni kutlayarak sözlerine başlayan Yılmaz, "TÜMSİAD değerlerimizi taşıyacağımız sosyal konumu ile bütün kesimlere inen, toplumun kanayan yarası olan uyuşturucu kullanan gençleri bataklıktan alan kuruluştur. TÜMSİAD olarak sadece Avrupa'da 4 bin 500 üyeye ulaştık. Ülke istikrarında kardeşliğin, doğrunun yanında, insanlığın hizmetinde yer aldık. Biz kırmızı kaplı defterlere yazıldık, içeri atıldık, bunun karşılğıında da bizler sadece dua ettik, sabrettik ama asla vatanımıza ihanet etmedik" dedi.


TÜMSİAD'A TEŞEKKÜR
Ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, kandil gecesini kutladı. Son olarak konuşma yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, "Bin aydan daha hayırlı ılan bu ayda Allah tuttuğumuz oruçları kabul etsin. Bu gece inancımızın çok özel bir armağanı. Şüphesiz ramazanın Kadir Gecesi ile buluşması zenginliği de bizlerle buluşturuyor. Değerlerimizi temsil eden ve bir araya gelmemize vesile olan TÜMSİAD'a teşekkür ederim. Allah birlik ve beraberliğimizi hiç bozmasın" diye konuştu.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KATILDI
Telekonferans ile iftara katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamazsa bayramdan sonra da görüşmeler devam edecektir. Diğer makamlar ile didişen partilerin koalisyonu ülkeye zarar getirir. Koalisyon görüşmelerini başlamadan sululaştırmaya kimsenin hakkı yoktur, şahsımın anayasaya aykırı tek bir eylemi yoktur. Anayasa sınırları içerisinde kalmak Şartı ile yeni bir donemi başladığını söylemiştim, alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağımı demiştim. Gerçeği görmek istemeyenler milletin iradesine Saygısızlık etmişlerdir" diye konuştu.