Bu arada, soruşturma kapsamında gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar hakkında, yurt dışında bulunduğu için yakalama kararı çıkarıldığı, Orhan Erinç hakkında da yaşlı olduğu için sadece evinde arama kararı alındığı öğrenildi.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde,  TCK'nın 220/6. maddesi uyarınca "FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla  birlikte örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla aralarında Cumhuriyet Gazetesi Genel  Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray  Öz'ün de bulunduğu 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı.

Bu doğrultuda sabah saatlerinde, İstanbul ve Ankara'da, şüphelilerin  adreslerinde arama yapıldı. Murat Sabuncu ve yazar Aydın Engin İstanbul'da, yazar  Güray Öz de Ankara'da gözaltına alındı.

CAN DÜNDAR HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Bu arada, soruşturma kapsamında gazetenin eski genel yayın yönetmeni  Can Dündar hakkında, yurt dışında bulunduğu için yakalama kararı çıkarıldığı,  Orhan Erinç hakkında da yaşlı olduğu için sadece evinde arama kararı alındığı  öğrenildi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından soruşturmaya ilişkin yapılan  açıklamada, Cumhuriyet gazetesinin ve gazetenin imtiyaz sahibi konumundaki vakıf  yöneticileri hattında PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine müzahir olduklarına,  2 Nisan 2013 tarihli yönetim kurulu toplantısında alınan vakıf üyeliğine seçim  kararının usulsüz olduğuna, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre önce darbe  meşrulaştırıcı yayınlar yapıldığına dair iddia ve tespitler üzerine, "FETÖ ve PKK  terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlarından bir  kısım şüpheliler hakkında 18 Ağustos'ta soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, soruşturma kapsamında alınan MASAK ve Vakıflar Genel  Müdürlüğü bilirkişi raporları doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı  Basın Suçları Soruşturma Bürosunun talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinden  şüpheliler hakkında arama ve gözaltı kararı alındığı, soruşturmanın devam ettiği  kaydedildi.

CUMHURİYET GAZETESİ'NDEN AÇIKLAMA

Cumhuriyet gazetesi internet sitesinden yapılan açıklamada gözaltına alınanlar arasında ayrıca Aydın Engin, yazar Hikmet Çetinkaya ve yöneticilerden Hakan Kara’nın da bulunduğunu, çizer Musa Kart’ın evinde de arama yapıldığı duyurdu.