Sekapark’ta organize edilen koşu farklı kategorilerde yapılırken, halk koşusu bölümüne il protokolünün de katılması renkli görüntüleri de beraberinde getirdi.

3 KATEGORİDE YARIŞTILAR
10 kilometrelik maraton koşusu, 3 kilometrelik halk koşusu, 1 kilometrelik çocuk maratonu olan üzere üç farklı kategoriden oluşan Cumhuriyet Koşusu’na yurt dışından da önemli katılım vardı.
Rusya, Ukrayna, Almanya, Afganistan, Etiyopya, Fas ve Kenya’dan sporcular internet üzerinden başvuru yaptı ve ilimize gelerek ter döktü.  Sekapark Oteli önünden başlayan koşuda ilk olarak 10 kilometrelik maraton koşusu için start verildi.


Gerçekleştirilen 10 kilometrelik maratonda 800 profesyonel sporcu koşarken, 3 kilometre halk koşusunda 2 bin ve 1 kilometrelik çocuk maratonunda yine 2 bin kişi koştu. Yarışma sonrasında ilk 10 dereceye giren koşuculara derecesine göre madalya ve ödüller verildi. 10 kilometre koşusunda birinci gelene 7 bin TL, 3 kilometre halk koşusunda birinci olana bin TL ödül verildi. Koşu öncesinde konuşma yapan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Cumhuriyet’in önemine vurgu yaptı, sportif etkinliğe katılan herkese teşekkür ettiler.