CHP Körfez eski İlçe Başkanı olan Cavit Dağdeviren’in kızı Canan Dağdeviren tıp dünyasında çığır açan iki önemli medikal cihaz geliştirdi ve adını dünyanın önemli bilim insanları arasına yazdırdı

 Amerika’da çalışmalarını sürdüren Canan Dağdeviren, yapmış olduğu çalışmalarla dünya çapında ödüller alarak ülkemizin ve kentimizin gurur kaynağı oldu.


Canan Dağdeviren özellikle giyilebilir kalp pili tasarımı ile birden gözleri üzerine çekti ve Forbes’un 30 yaşındak küçük 30 bilim insanı listesine girdi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) bilimsel araştırmalarla duyurdu ve son olarak da Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi Üyeliği’ne seçilen ilk Türk oldu. 

Amerika’da “giyilebilir kalp pili” tasarımıyla adından sıkça söz ettiren Türk  bilim insanı Canan Dağdeviren, birkaç gün önce dünyaca ünlü fizik profesörü Stephen Hawking’i Harvard Society’de ağırladı.
 
HAWKING İÇİN YENİ BİR CİHAZ OLUŞTURDU
Bu önemli buluşmanın konusunu ise kendisinin, ALS hastası Hawking için geliştirdiği bir yeni cihaz oluşturdu. İki bilim insanının buluşmasına ait bir, fotoğraf Canan Dağdeviren’in Twitter hesabından paylaşıldı ve kısa sürede sosyal medyada yankı buldu.