Darıca Belediyesi’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısında Adnan Menderes Kültür Merkezi’nin bodrum katındaki bin 570 metrekarelik alanın satış kararı alındı. Karar CHP’lilerin itirazına rağmen AKP’lilerin oy çokluğuyla kabul edildi. CHP Darıca Belediyesi Meclis Üyesi Musa Kovalık kararla ilgili tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Kültür Merkezi’nin yapımına, Darıca’da bir kültür merkezine ihtiyaç olduğu için ve maalesef yeşil alan katledilerek başlanmıştır. Projesi, Darıca gibi gelişmekte olan bir ilçenin kültürel faaliyetlerine cevap verecek şekil ve büyüklükte olması gerekirdi. Ancak biz şimdi öğreniyoruz ki; satılması düşünülen 1570 metrekarelik bir kat ihtiyaçtan fazla olarak yapılmıştır. Yine şunu anlıyoruz ki; projeyi yaparken, bir kültür merkezinde ihtiyaç duyulacak alanın hesabı yapılmamış, ancak başka bir şeyin hesabı çok iyi yapılmıştır.

 
ALIŞVERİŞ MERKEZİ OLACAK
O da; biz buraya ne yaparsak yüksek gelir elde ederiz düşüncesi olmuş ve bundan dolayı da daha proje safhasından itibaren buraya ‘Market Katı’ adı verilmiştir. Bu anlayış halkın kültür ihtiyacını göz önüne alan bir anlayıştan ziyade son zamanlarda camilerin alt katlarına AVM yapan, Taksim Meydanı’na ağaçları keserek AVM yapmayı planlayan ve tek amacı kar olan, yap-sat zihniyeti, yani müteahhitlik zihniyetidir. Darıca halkı kandırılarak, kültür merkezi yapılmak üzere parkı elinden alınmıştır. Karşılığında konumu itibariyle çok iyi bir AVM yapılmış ve satılığa çıkarılmıştır. Satıldığı takdirde Atatürk Caddesi’ne ve İstasyon Caddesi’ne hâkim konumu ve 80.000 kişinin yürüyerek ulaşabileceği bu mekân, Adnan Menderes Kültür Merkezi yerine Adnan Menderes Alış Veriş Merkezi olarak anılacaktır.
 
HAYATI ZİNDAN EDECEK
Satılması halinde, alan şahıs binaya ortak olacak, AVM olarak veya istediği başka bir maksatla kullanabilecek, faaliyetleri ile kültür merkezindeki kültürel çalışmaları olumsuz etkileyebilecek ve önündeki geniş alan üzerinde istediği tasarrufta bulunabilecektir. Uzunca süredir yokluğu için eleştirdiğimiz otopark daha da elzem hale gelecek ve şimdiki hali ile bile çok sıkışık ve zaman zaman durma noktasına gelen bölgenin trafiği, başta o civarda yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere tüm Darıcılılar’a hayatı zindan edecektir. 2015 için kültür merkezinden 2 milyon TL kira geliri planlanmış ve 2015 bütçesinin gelir kısmına kaydedilmiş olmasına rağmen maalesef hatalı planlama dolayısıyla bu kira geliri 2015 yılı içinde elde edilememiştir. Şimdi komisyon raporunda aylık 30.000 TL ki bizce bu rakam en az 40.000 olması gerekir, kiraya verilebileceği belirtilmektedir.
 
YİNE KANDIRILMIŞ OLACAK
Satış ve kira için verilen rakamları kıyasladığımızda bir inşaat iki senelik kira geliri karşılığında satılmak istenmektedir. Yani asgari satış rakamı olan 7.200.000 TL çok düşüktür. Satılması planlan yerin arsa payı 455 metrekare olduğu dikkate alındığında ve bölgenin arsa rayiç bedeli (metrekaresi 15.000 TL) ile kıyaslandığında da belirlenen bu satış rakamı çok düşük kalmakta ve arsa fiyatına bina satılmaktadır. CHP olarak Kültür Merkezinin 1nci bodrum katının (Market Katı) satışına karşıyız. Öncelikle şu anda satılmak istenen market katının hangi kültürel faaliyet için yapıldığının açıklanması gerekmektedir. Sonuç olarak, kültür merkezinde yapılacak satışta Plan Bütçe Komisyonu’nca belirtildiği gibi bir kamu yararı yoktur, tam aksine satışıyla Darıcalı kandırılmış ve kamu zarara uğratılmış olacaktır.”