4.Uluslararası Darıca Yarı Maratonu ve halk koşusu Darıca’da renkli görüntülere sahne olurken,yediden yetmişe vatandaşların coşkusu görülmeye değerdi. Maratona 16 ülkeden bin 300 sporcu katılırken 3 km.lik halk koşusuna, aralarında Kocaeli Valisi Hasan Bahri Güzeloğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Kaymakam Ahmet Karaaslan, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, İl Gençlik Spor Müdürü Muzaffer Çintımar’ında bulunduğu yaklaşık 3500 kişi katıldı.
 
STARTI VALİ GÜZELOĞLU VERDİ
Darıca Belediyesi önünden başlayan yarışın startı Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu tarafından verildi. Uluslararası Darıca Yarı Maratonu’nda koşucular 21 km.lik zorlu parkurda ter dökerken,Darıca Belediyesi önünde başlayan maraton Darıca Cumhuriyet Meydanında son buldu.21 km. mesafeli Uluslararası Darıca Yarı Maratonunda erkeklerde 1.02.38’lik derecesiyle Kenya’lı Evans Kiplagat 1’nciliği, 1.03.25’lik derecesiyle Kenya’lı Abraham Kosangwor 2’nciliği, 1.03.56’lık derecesiyle yine Kenya’dan Amos Kibitok elde etti. Maratonda bayanlarda ise 1.13.53 lük derecesiyle Kenya’lı Purity Cherotich Rionoripo birinciliği, 1.15.57’lik derecesiyle Kenyalı Kipchumba Maurine Jelegat 2’nciliği, 1.16.16’lık derecesiyle de Bahreyn’den Gladys Kibiwott Jerotich 3’ncülüğü elde etti. Bu yıl dördüncüsü koşulan Uluslararası Darıca Yarı Maratonu’nda erkekler ve bayanlarda birincilere 5 000 $, ikincilere 3 000 $ , üçüncülere ise 2 000 $ ödül verildi.
 
Yaklaşık 3500 kişinin katıldığı halk koşusunu ise, kadınlarda 1. Ceylan Gökdeniz, 2. Edanur Çakmak, 3. Aysun Ediş olurken, erkeklerde ise 1. Ahmet Özbek, 2. Sinan Tatlı, 3. İlkan Sağlam madalya kürsüsüne çıkan sporcular oldular. Yarışmaların sonunda dereceye girenlere madalya ve kupa verilirken yarışmayı tamamlayan herkese t-shirt, şapka ve anı madalyası dağıtıldı.
 
AVRASYA MARATONUNDAN SONRA EN ÖNEMLİ ORGANİZAYON
            Madalya töreninde kısa bir selamlama konuşması yapan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak bu yıl dördüncüsünü düzenledikleri ve 16 ülkeden bin 300 atletin 4.Uluslararası Darıca Yarı Maratonu’nun Darıca’nın ve ülkemizin tanıtımı açısından çok önemli bir organizasyon olduğunu söyledi. Katılımlarından dolayı tüm sporculara teşekkür eden Başkan Karabacak, düzenledikleri yarı maratonun dünya çapında bir organizasyon olduğunu da sözlerine ekleyerek Uluslararası Darıca Yarı Maratonu’nun Avrasya Maratonu’ndan sonra ülkemizde yapılan en önemli maraton olduğunu ifade etti.
 
Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar ise bu önemli organizayonda emeği geçenleri tebrik ederek, bu tür organizasyonların artarak devam etmesi temennisinde bulundu.
Öte yandan maratondan bir gün önce Darıca Yarı Maratonuna katılan sporcuların tanışması ve kaynaşması adına Darıca Belediyesi Hilal Cafe Tesislerinde ‘’Makarna Partisi’’ düzenlendi. Başkan Karabacak partide tüm atletlerle tek tek ilgilenirken atletizm kökenli bir Belediye Başkanı olarak böylesine önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek katılımlarından dolayı tüm sporculara teşekkür etti.