Almanya'da yıllarca natif enerji teknolojileri alanında çalıştıktan sonra 3 yıl önce dönüş yapan teknisyen Osman Celep, dev ayna levhalar kullanarak yaptığı sistemle 750 derece sıcaklığında buhar, buz ve enerji üretebildiğini söyledi.

Çalışmak üzere 1978 yılında Almanya'ya giden Osman Celep, 1982'den bu yana da natif enerji sistemleri alanında faaliyet gösteren firmalarda çalıştı ve 3 yıl önce Türkiye'ye döndü. İzmit'teki Vezirçiftliği Mevkii'nde 'Yenidoğan Enerji Sistemleri' adıyla tesis kuran Celep, bugüne kadar 4.5 milyon lira harcadığını söylediği bir proje üzerine çalıştı. Osman Celep, dev ayna plakalar kullanarak kurduğu sistemle güneş ışınlarını toplayıp ortaya çıkan 750 dereceye kadar yüksek sıcaklıktan buhar ürettiklerini ileri sürdü. Celep, projesiyle ilgili şunları söyledi: "Sadece suyla çalışan bu sistemle burada o sıcaklıktan buhar üretiyoruz. 250 derece 40 bara kadar buhar üretebiliyoruz. Bu buharlardan buhar tribünleri çalıştırabiliriz. Maliyetsiz buz üretebiliriz. Binlerce ton buzu da depolayabiliriz. 7 gün 24 saat sıcak su üretebiliriz. Elimden tutsunlar Türkiye'de bu sistemi yaygınlaştıralım. Bu Türkiye'nin geleceği ve Türkiye'nin enerjisi olacak." Osman Celep, geliştirdiği sistemin 350 bin liraya kurulabileceğini, Almanya ve ABD'de bunun yağla çalışan ve daha pahalısının olduğunu sözlerine ekledi.

GELİŞMEYE AÇIK BİR KONU

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Özdemir, bunun güneş enerjisinden yüksek basınçlı buhar üreten bir enerji sistemi olduğunu belirterek şunları söyledi: "Dünyada örnekleri olan bir çalışma. İspanya ve ABD'de de üzerinde bilimsel araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılıyor. Önerilen sistemin projelendirilerek geliştirilmesi gerekli. Yapacağımız daha detaylı inceleme ile Osman beye yardımcı olarak bu çalışmanın projelendirilmesinde yardımcı olmak istiyoruz. Özellikle TÜBİTAK bu konudaki çalışmaları destekliyor. Ancak, TÜBİTAK'a sunmadan önce çalışmanın uygun bir şekilde projelendirilmesi gerekiyor. Çalışma gelişmeye açık bir konu."