Mersin'in Tarsus ilçesinde kanserli olduğu için geçen yıl dili alınan ve göğsünden nakledilen dokuyla yapay dil yapılan kadın konuşmaya başladı. Tarsus ilçesinde yaşayan 62 yaşındaki Zafer Dağ'ın dili, dil kanseri nedeniyle tamamen alındı. Dilin yerine, göğsünden alınan doku ağız tabanına yerleştirildi. Konuşma egzersizleri yapan kadın, aradan geçen 1 yılın ardından konuşmaya başladı. Ameliyatı gerçekleştiren doktorlar Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ve Doç. Dr. Alper Ata, Zafer Dağ ile basın toplantısı düzenledi. Hastanede kameraların karşısına geçen kadın, sayıları ve günleri saydı, doktorunun söylediği kelimeleri tekrarladı.

Tedavisini yürüten hekimlerle birlikte kameraların karşısına çıkan Zafer Dağ, haftanın günlerini ve sayıları sayarak, Prof.Dr.Hayrettin Cengiz Alpay’ın söylediği kelimeleri tekrarladı. Konuşabildiği için çok mutlu olduğunu söyleyen kadın hasta, "Herkese iyi bayramlar" dedi. Prof.Dr.Alpay, zamanla konuşmada daha da ilerleme olacağını söylerken, Doç.Dr. Ata ise kanserin ekip çalışması gerektiren bir hastalık olduğunu belirterek "Bu hastamızda da ekip çalışmasıyla dili korumaya çalıştık ama sonunda almak zorunda kaldık. Şu anda yaptığımız sıkı takiplerde, kanserin yayıldığına dair bir emare görmedik" diye konuştu.

Hastanın kız kardeşi Aysel Arslan ise yaşadıkları süreçle ilgili bilgi vererek, ablasının konuşmakta zorlandığını, bu nedenle konuşmak istemediğini, kanser olduğu anlaşılınca, önce çok üzüldüğünü ama operasyonun ardından moralinin de yerine geldiğini söyledi.