HDP Dilovası ilçe örgütü tarafından Dilovası’nda bulunan İZAYDAŞ’a ait Evsel Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nın genişletilmesi ve tesisin kaldırılması için protesto yürüyüşü ve oturma eylemi yapıldı

 
 
HDP Dilovası ilçe binası önünde dün toplanan ve aralarında HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Mehmet Akgül, HDP Dilovası İlçe Eş Başkanı Kamuran Onay, CHP Dilovası İlçe Başkanı İrfan Ertürk, EKOS-DER Eski Başkanı Ercan Eker, mahalle muhtarları, HDP’liler ve çok sayıda vatandaş Dilovası’nda bulunan İZAYDAŞ’a ait Evsel Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nın genişletilmesi ve tesisin kaldırılması için çöp alanına kadar bir yürüyüş yaptı. Yürüyüşün ardından burada bir basın açıklaması yapıldı.
 
TESİSİN KURULMA YERİ YANLIŞ
İlk olarak EKOS-DER Eski Başkanı Ercan Eker, bir açıklama yaparak şunları söyledi, “Değerli Dilovası halkı bu tesisin kurulduğu 2006 tarihinden itibaren bu tesis Dilovası halkına resmen bir zulüm yaşatmıştır. Bizler bu zulüm karşısında bugün tepkimizi ortaya koymak için buraya geldik. Ancak sadece tepkimizi ortaya koymayacağız. Bizler bu tesisin kaldırılması yönünde her türlü iradeyi göstermeye devam edeceğiz. Bu tesis ilk kurulurken GYTE’den Prof. Dr. Mehmet Karpuzcu’nun tesisle ilgili bir raporu vardı. Bu rapora göre tesisin kurulma yeri yanlış bir seçimdi.
 
KARAOSMANOĞLU’NU ŞEFTALİ YEMEYE ÇAĞIRIYORUZ
Biz bu raporla birlikte İbrahim Karaosmanoğlu görüştüğümüzde Karaosmanoğlu bu tesisin kokuya neden olmayacağını hatta bu tesiste şeftali yiyebileceğimizi söylemişti. İbrahim Karaosmanoğlu şimdi Tavşancıl Sahili’nde denize nazır iftar yemeği yapıyor. Karaosmanoğlu’nu buraya şeftali yemeye davet ediyoruz. Bu tesis bir yanlışlıktır. Tüm Dilovası halkını bu yanlış karşısında durmaya davet ediyoruz. Bu tesis 2016 yılına kapatılması gerekirken tesiste genişletme çalışmaları yapılıyor. Tesisin kapatılması 3 yıl daha geciktiriliyor. Bu tesisin derhal kaldırılmasını talep ediyoruz. Bizler buradan ayrılmayacağız.
 
TESİSİN KALDIRILMASI İÇİN TARİH VERSİNLER
EKOS-DER Eski Başkanı Ercan Eker’in ardından HDP Dilovası İlçe Eş Başkanı Kamuran Onay bir konuşma yaparak şunları ifade etti, “Bu eylem için tüm STK’lara diyaloğa geçtik. Bugün direnme sırası HDP’ye geldiği için bugün buradayız. Bu eylemi üç gün boyunca sürdüreceğiz. Biz fazla bir şey istemiyoruz. Sayın kaymakamla, emniyetle çöp aralarında 150 metrelik bir uzaklık var. Bu çöp kokusu ilk onlara gidiyor. Yetkililer buraya gelecekler bu tesisin kaldırılması için tarih verecekler. Bu eylemin bitiş tarihi onlara bağlı. Katılan herkese teşekkür ediyorum.”
 
DİLOVASI ÇÖP OVASI OLDU
CHP Dilovası İlçe Başkanı İrfan Ertürk ise yaptığı konuşmada, “Direne direne kazanacağız. Daha önce STK’lar olarak bu tesise karşı yürüttük. Onlar bu tesisin kaldırılması için söz verene kadar buradayız. Yanlışların düzeltilmesi için burada olacağız.” HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Mehmet Akgül de konuşmasından şunları söyledi, “Bu çevre bu dünya bize miras kalmadı. Miras yer gibi bu dünyayı tüketemeyiz. Bu dünya bizlere bir emanettir. Emanete sahip çıkmamız gerekir. Siyasiler Dilovası’nı çöp ovasına çevirmişlerdir. Doğamıza, suyumuza sahip çıkmalıyız.”
 
ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ
Eylemde son olarak ise konuşma yapan HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, “Çevre sorunu siyasi partileri aşan ve herkesi ilgilendiren bir konudur. Biz Dilovası’nda sağlıksız sanayileşmeden dolayı kaynaklanan sorunların çözülmesi beklerken başka bir sorun olan İZAYDAŞ’a yeni yer açılma sorunu çıktı. Bu kadar mesafede olan kaymakamın bu konuyla ilgili girişimleri olduğuna inanıyorum. HDP olarak bu sorunun çözülmesi için elimizden geleni yapacağız.” Yapılan konuşmaların ardından grup oturma eylemi yaparak üç güm boyunca bu eyleme devam edeceklerini belirttiler.