Dilovası'nda yaklaşık 200 kişi, kömür tozu soludukları için hastalandıklarını öne sürerek, Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi'nin mahallelerinden kaldırılması için eylem yaptı

 
 
Dilovası'nda bugün Turgut Özal Mahallesi'nde yaşayan çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 200 kişi, kömür tozu soludukları için hastalandıklarını öne sürerek, Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi'nin mahallelerinden kaldırılması için eylem yaptı. Öfkelenen kadınlar organize sanayi bölgesinin girişindeki binayı taşlayıp, kapısını tekmeledi. Binanın camları kırılırken, olay yerindeki polisler önlem aldı. Kömür tozu soludukların, çocuklarının ve kendilerinin hastalandığını belirten kalabalık, yetkililerle görüşmek istedi.
 
EYLEMCİLER KARARLI
Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi yetkilileri vatandaşların görüşme isteğini kabul etti. Bir grup vatandaşla görüşen Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kurt vatandaşların taleplerini dinledi. Sanayi bölgesinden yükselen kömür tozlarının evlerine dolduğunu, kömür tozu solumaları nedeniyle çocuklarının ve kendilerinin hastalandığını söyleyen vatandaşlar, organize sanayi bölgesinin mahallelerinden kaldırılmasını istedi. Tolga Kurt ise organize sanayi bölgesinin kaldırılabilmesi için Bakanlar Kurulu kararı alınması gerektiğini belirterek, çevre sağlığı yönünden yasal yükümlülükleri yerine getirdiklerini, önlemleri daha da arttıracaklarını söyledi.
Görüşmenin ardından dışarı çıkanlar sanayi bölgesinin önünde bekleyenlere bilgi verdi. Sanayi bölgesinin önünde bulunanlar bir süre oturma eyleminde bulunurken, organize sanayi bölgesi mahallelerinden kaldırılana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti.