Dilovası'nda, 86 milyon liraya mal olacak olan Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin temeli törenle atıldı. Törene, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuşmasında, Kocaeli'ne karşı ayrı bir gönül bağı olduğunu söyledi. Kocaeli'ne hizmet etmekten büyük mutluluk yaşadığını anlatan Eroğlu, "Kocaeli'nin, Dilovası'nın güzel insanları her şeyin en güzeline layıktır. 86 milyon liralık 5 büyük tesisin temeli atılacak. Bu, hasretle beklediğimiz yatırım. Buranın çehresini değiştirecek yatırımlar. Çok muhteşem ileri biyolojik arıtma tesisinin temeli atılacak. Atık sular burada toplanacak ve çok ileri derecede arıtılacak. Dünyada çevreci bir tesis olarak kayda geçecek. Dilderesi, çok problemli bir dereydi. Islahı talep edildiğinde memnuniyetle yapacağımızı söyledik. Bugün de temelini atıyoruz." dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise şunları ifade etti: "Türkiye, 12 yıldır küresel krizdeki bir yıl hariç kesintisiz büyüdü, büyümeye devam ediyor. Dilovası, AK Parti'nin iktidara geldiği en sorunlu ilçesi, şu anda nüfus başına en fazla yatırım alan ilçe. Dilderesi ıslahına önem veriyoruz. Bu yatırımlar son derece önemli. Bundan dolayı sizlere teşekkür ediyorum." Eroğlu, konuşmaların sonunda tesisi yapacak firma sahibiyle bitirme pazarlığı yaptı. Pazarlık sonunda tesisin 1 Mayıs 2016 tarihinde bitirime sözü alındı. Ardından tesisin temeli için bakanlar ve protokol butona bastı.

DİLOVASI İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ

Tesis, 730 gün içerisinde tamamlanacak. İş kapsamında, 1 adet atıksu geri kazanım tesisi, 2 adet atıksu terfi merkezi ve 814 metre dere ıslahı imalatları gerçekleştirilecek. Arıtma tesisi, Dilderesi yanında 48 dönüm alana yapılacak. Tesiste, Gebze kuzey bölgesi ve Dilovası bölgesinin suları arıtılacak. Bölgede, azot ve fosfor giderimi yapılan, ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi inşa edilecek. Arıtma tesisi, 333 bin nüfus ile 60 bin metreküp gün debi kapasiteli olarak planlandı ve ilk etapta 40 bin metreküp gün debi kapasiteli olarak tesis inşa edilecek. Yine işin kapsamında bölgedeki sanayi tesislerinde kullanma suyu temini için 40 bin metreküp gün kapasiteli geri kazanım tesisi yapılacak.