Dilovası’nda kurulu bulunan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi'nden bırakıldığı ileri sürülen kömür tozlarının aktığı dereler siyah akmaya devam ederken, kimliği belirlenemeyen kişiler, derelerin yol kenarından görünen kısımlarını üzerine çakıl dökerek kapattı. Ancak diğer bölgelerde dere yatakları ile hayvanların otlatıldığı çayırlıklar kömür tozuyla kaplı.


Gebze ve Dilovası sınırları içinde faaliyet gösteren, yılda yaklaşık 5 milyon ton ithal ve yerli kömür işleyen tesislerin kapatılıp 4 yıl önce Dilovası'nın kuzeyinde kente hakim bir noktada kurulan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi'ne taşınmasının ardından ilçe merkezine kömür tozu yağmaya başladı. Bununla birlikte bir kısmı işletmelerin atığı, bir kısmı da işletmelerden kalkan ve rüzgarın etkisiyle yayılan kömür tozları hem dereleri, hem bu bölgede hayvanların otlatıldığı meraları simsiyah örtülü kapladı.


Üç gün önce çekilen ve simsiyah akan dere fotoğraflarının gazetelerde yer almasının ardından, derenin yol kenarından görünen kısımları kımliği belirsiz kişilerce çakıl dökülerek kapatıldı. Ancak derenin alt ve üst kısımlarının zeminlerinin taşlaşmış kömür tozuyla kaplı olduğu, suyla birlikte yeni kömür tozu akıntısının da sürdüğü gözlendi. 


Burada besi ve süt hayvancılığı yapan Osman Orhan, menfezle yolun altından geçen derenin yoldan görünen kısmının üzerine, kirlilik görünmesin diye kimin çakıl döktüğünü bilmediğini belirterek, "Derenin hem altı hem üstü aynı. Bu güzel havalarda hayvanlarımızı otlatmaya çıkaramıyoruz. Çünkü otlar simsiyah kömür tozuyla kaplı. Bu tesislerden kalkan kömür tozunu tüm Dilovası'nda insanlar da ciğerlerine dolduruyor" dedi. Osman Orhan, yaptıkları tüm şikayetlere rağmen sorunla kimsenin ilgilenmemesinden yakındı.