Ak Parti kulislerinde yer alan bilgilere göre genel merkez tarafından yapılan değerlendirmede genel seçimlerde yaşanan oy kaybının sorumlularından birisi de yerel yönetimler olarak gösterilmiş.
Tüm ülke genelinde %10'a yakın bir oy kaybı yaşayan Ak Parti, Kocaeli genelinde ise bu kaybı %5'lere kadar düşürmeyi başardı. Tüm ilçelerde kayıp yaşayan Ak Parti için Kocaeli'de öyle bir ilçe vardı ki orada yaşanan kayıp neredeyse tüm hesapları alt üst etti. 


Herkesin malumu Dilovası ilçesi genel seçimlerde en büyük kaybın yaşandığı ilçe, genel merkez tarafından yapılan toplantıda çıkan sonuç doğruysa burada ki kaybın sebebi olarak Belediye Başkanı Ali Toltar gösterilecek. HDP'nin oylarını aşırı bir derece de yükseltmesinin ardından gözlerin çevrildiği Dilovası ilçesinde geçen 1 yılda yerel yönetim eleştirilerin odak noktası olurken, bu konuda uzun süre sessizliğini koruyan Başkan Toltar ise kısa zaman sonra yapacağı panel ile Dilovası'nın gelecek planlamasına ve çalışmalarına dair bir toplantı tertip etti. 


Düzenlenen bu panel ise siyasi kulislerde; "Başkan Ali Toltar, genel merkez tarafından sorumlu gösterilen yerel yöneticilerden olmamak için çalışmalarını hızlandırdı" yorumlarına sebep oldu.