Proje kapsamında ilçedeki okullarda öğrenim gören 4.sınıf ve 8.sınıf öğrencileri İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezdirilerek rehber eşliğinde bilgiler aldılar. Lise son sınıfı öğrencileri için planlanan Bursa gezisi yoğun kar yağışı nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. 

Dilovası’nda Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çolakoğlu Fabrikası işbirliğiyle ilçedeki ilkokul 4, ortaokul 8 öğrnencilerine İstanbul’un tarihi yerlerine gezdirilerek öğrencilere bir nevi karne hediyesi verildi. Sabah Belediye önünde hareket  araçlarla  rehber öğretmenleri  ile hareket eden öğrenciler akşama kadar güzel bir gün geçirmenin tadını çıkardılar. 

Dilovası Belediyesinin öncülüğünde yarı yıl tatili öncesi  İstanbul´daki tarihi yerler ve müzeler gezdirilmesi öğrenciler ile veliler arasında büyük memnuniyet oluşturdu. Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, çocuklara bir nevi karne armağanı verdiklerini belirterek ´ Bugüne kadar İstanbul´u gezme imkanı bulamamış öğrencilerimiz ilk kez tarihi yarımadayı gezdikleri gibi bir çok tarihi mekanı görme fırsatı da bulmuş oluyor. Tarih ve turizm yönüyle kitaplardan okudukları İstanbul´u gezme ve inceleme imkanı bulsunlar istedik. Bu uygulamayı her yıl tekrarlamak istiyoruz´ dedi