Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire (KOM) Başkanlığı’nın narkotik suçlar ve uyuşturucuyla ilgili hazırladığı raporda dikkat çekici bilgilere yer verildi. Raporda, Türkiye’ye uyuşturucu maddenin Afganistan ve İran üzerinden getirildiğine dikkat çekilerek, “Eroinin ilk durak olarak Hakkari, Van ve Ağrı’ya getirildiği, ardından Kocaeli, İstanbul, Erzurum, Ankara, Bitlis, Adana, Kırıkkale ve Düzce güzergahı izlenerek dağıtımı yapıldığı veya yurtdışına transferinin sağlandığı” bilgisine yer verildi.

 

HAKKARİ’DE 4 BİN EDİRNE’DE 13 BİN EURO

Eroin kaçakçılığında izlenen bir diğer yöntem kargo ile göndermek. Bu şekilde yapılan uyuşturucu sevkiyatına yönelik yapılan 11 ayrı operasyonda 197 kilo eroin ele geçirildiği belirtildi. Dikkat çeken bir diğer veri ise eroin fiyatının Doğu’dan Batı’ya doğru gittikçe artması oldu. Eroinin kilosunun Hakkari’de 4 bin euro iken bu rakamın Edirne’de 13 bin euroya kadar çıktığı ifade edildi.

 

ESRAR KULLANIMI ARTIYOR

Raporda, esrar kullanımının her geçen gün arttığına değinilirken, son 5 yıl baz alındığında ise yakalanan şüpheli sayısı ve esrar miktarında yüzde 169’luk artış gösterdiğine dikkat çekilerek, “2014 yılında 22 bin 902 operasyonda 37 bin 491 kişi yakalanırken, 83 ton 886 kg esrar ele geçirildi. 261 planlı operasyon yapıldı. Esrar kaçakçılığına yönelik yapılan operasyonlarda 216 yabancı şahıs ile birlikte bin 778 kilo esrar yakalandı” denildi.

 

EROİNDE KONYA, ESRARDA İZMİR

Eroin olayları, yakalanan şahıslar baz alındığı Konya birinci sırada yer alırken, esrar yakalamalarında ise zirve İzmir’in oldu. Bonzai ve kokain yakalanmasında İstanbul ilk sırada bulunuyor. Kocaeli’de bu listede bulunuyor. Buna göre Kocaeli, yakalanan ecstasyde operasyonlarında ilk sırada yer alıyor.