38 yıldır süt ve süt ürünleri sektöründe tüketicilerini kalite ve tazelikle buluşturan Eker, büyümeye devam ediyor. Artan satışlar nedeni ile 1 dönüm üzerine kurulu 400 m2 kapalı alana taşınan Kocaeli Satış Müdürlüğü ile artık müşterilere daha iyi hizmet verecek.
 
Ayrandan yoğurda, kaymaktan peynire, kefirden sütlü tatlıya, pastörize sütten tereyağına kadar onlarca farklı çeşitte süt ürününü Bursa’dan Türkiye’ye yayan Eker Gıda, Kocaeli Satış Müdürlüğü’nde 20 çalışan ve 9 frigorofik / soğuk zincir dağıtım aracıyla Kocaeli ve Adapazarı illerine hizmet veriyor.
 
Eker markasının bölgede bulunulurluğunu arttırmayı amaçladıklarını ifade eden Kocaeli satış müdürü İrfan Sapar,  hedeflerinin Bölge Müdürlüğü olduğunu belirtti. 
 
2011 yılında günlük 600 ton süt işleme kapasiteli fabrikasını Mustafakemalpaşa faaliyete geçiren Eker, 1000’i aşan çalışanı ile 5 bölge Müdürlüğü , 15 satış dağıtım deposunda hizmet vermekte, 100’ün üzerinde ürün çeşidini 300 frigorofik aracıyla 17.000 noktaya günlük olarak dağıtım yapmaktadır. Türkiye’nin süt endüstrisinde en gelişmiş teknolojisine sahip olan fabrikası Bursa Mustafakemalpaşa’da 120 dönümlük arazi içinde, 25 bin metrekare kapalı alana sahiptir. Fabrika tam otomasyon sistemi ile yüksek üretim kapasitesinde çalışmaktadır. Tamamıyla kapalı otomasyon sistemiyle üretilen ürünler hava ile teması kesilerek, ürünlerin raf ömürleri boyunca bozulmaması sağlanmaktadır.  Eker’in tüm ürünleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca onaylanan Gıda Sicil ve Üretim sertifikalarına ve TSE Belgelerine sahiptir. Ayrıca Eker Süt Ürünleri Kalite Yönetim Sistemi TS EN ISO 9001:2000 belgesine ve Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi TS EN ISO 22000 belgesine sahiptir.