2013 yılında Enerji Bakanlığı Müşavirliği'ne atanan İmad Erdoğan 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde aday olmaya hazırlanıyor.Erdoğan yasa gereği milletvekili aday adayı olmak üzere Enerji Bakanlığı'na istifasını sundu.
 
Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde Ak Parti Kocaeli İl Başkanlığı'na adaylık başvurusunu yapması bekleniyor.
İmad Erdoğan istifası ile ilgili olarak "1976 yılından bu yana geçen süre içersinde
Yüce Devletimizin çeşitli kademelerinde memur ve yönetici olarak görev yaptım.
Tüm hizmet süresi içersinde edindiğim bilgi,görgü ve deneyimlerimi Milletimizin hizmetine sunarak enerjimizin devam ettiği bu aktif dönemimizde,bu edinimlerimizi daha yükseklere taşıyarak katkı sağlayabilmek için Ak Parti'den milletvekili aday adayı olabilmek için Enerji Bakanlığı'ndaki  görevimden seçim kanunları gereği istifa ettim "dedi.
 
1954 Düzce doğumlu İmad Erdoğan 1976-1980 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğü,1984-2004  yılları arasında Petrol Ofisi'nde İzmit,Samsun ve Trabzon İşletmeleri'nde Bölge Müdürlüğü,2004-2012 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzgaz A.Ş. Genel Müdürlüğü, 2013 yılında Enerji Bakanlığı'nda müşavirlik görevlerinde bulundu.
 
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ilan ettiği takvime göre, aday adayı olacak kamu görevlilerinin 10 Şubat 2015'e kadar görevlerinden ayrılmaları gerekiyor.
 
İmad Erdoğan Bu görevlerinin yanısıra Dünya Enerji Konseyi (WEC) Milli Komite Üyeliği,Gaz-Bir Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Genel Başkan Yardımcılığı, Dünya Gaz Birliği (IGU) Marketing Komite Üyeliği,Avrupa Gaz Birliği (EUROGAS) Komite üyeliği görevlerinde de bulundu.
Kocaeli'de ikamet eden Erdoğan evli ve 2 çocuk babası.