Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda da devir teslim gerçekleşti. Görevini Fikri Işık'a devreden Nihat Ergün, şunları söyledi:
 
"5 yıl bakanlık görevinde bulundum, Sayın Başbakanımıza teşekkür etmek isterim. Her zaman güvenerek bu görevleri bize tebliğ etti. Biz de onu mahcup etmemek için çaba gösterdik. Zaten kısa bir zaman sonra üçüncü dönem kuralı nedeniyle sona erecekti. Sivil hayata hazırlık için bir zaman ihtiyaç vardı. Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum, omuzumuzdan bugün çok önemli bir yük kalkıyor. Ben bu zamanı arzu ediyordum. Bunu arzu ettiğimi de arkadaşlarıma yakın çevreme ifade etmiştim.
 
Servet, şehvet ve şöhret arzusu insanı yoldan çıkarır. Allaha şükür parayla pulla işimiz olmadı. Makamların mevkilerin başından beri geçici olduğunu biliyoruz. Diğer konularla da yakın bir işimiz olmadığını herkes yakından bilir. Bu konularda gönlümüz rahat. Dostlarımızın da sevenlerimizin de gönlü rahat olsun.
 
Şu sırada bir takım cemaat tartışmaları söz konusu. Makamların geçici olduğunu biliyorum. Devletle ilişkilere gelince boyut farklıdır. İnananların inanmayanların ortak organizasyonunu adı devlettir. Anayasa, kanunlarla çalışır. Devlet içerisinde her mezhepten kişi kamu görevlisi olarak görev alabilir. Ancak insanlar mezheplerini, meşreplerini dışarıda bırakmayı bilmelidir. Devlet devlet olmaktan çıkar. Devletle ilişkisi olan insanlar buna hassasiyet göstermelidirler.
 
 
Yönetilemeyecek kadar büyürse bir yapı kendi kendini yöneten birimler ortaya çıkar. Devlet bunlara bakar, hukuk içerisinde mücadele ederler. Devlette kendini yöneten birim olamaz. Bizim için zaman dolmuş oldu, görev tamamlandı. Sivil süreç başlamış oldu. Bu süreçte yeni dönemde görev alan Fikri Işık Kardeşime teşekkür ediyorum. Gerçekten ve gerçekten çalışkan bir arkadaşımızdır 24 saat çalışır. Gerçekten dürüst bir arkadaşımızdır. Bakanlığımızın bundan sonraki faaliyetlerde çok daha fazla ileri götüreceğini inanıyorum. Herkesin bir üslubu olacaktır. Yeni dönemde başarılar diliyorum.
 
Yeni bakan Fikri Işık da, "İnsanın kalitesi zor zamanda ortaya çıkar. Bu görevler alınırken herkes çok güzel şeyler söyler. Ama bu görevlerden ayrılırken söylenen sözler insanların gerçek kalitesini ortaya çıkarır. Sayın Bakanımızı 30 yıldır tanıyorum. Ama bugün bu konuşması bizim onu örnek almakta ne kadar doğru yaptığımızı vurgulamak istiyorum. Bakanlığın icaraatlerini yakından takip eden biri olarak kendimi şanslı addediyorum. Bir de zorluğu var tabii, bu kadar yüksek bir çıtayı daha da yukarı taşımanın zorluğu var" diye konuştu.