Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın yaptığı çalışmaya göre Kocaeli’nde esnaf sayısı bir yılda bin 123 azaldı. Daha doğru bir tabirle ilimizde bir yılda binden fazla işyeri kapandı.

Ülkemizin ekonomik olarak iyi gittiği söylense de işin pekte öyle olamadığı yapılan incelemelerle ortaya çıkıyor. Enflasyonun yükselmeye, işsizlik artmaya devam ediyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), yaşanan ekonomik süreç ile ilgili çok düşündürücü bir araştırma yayındı. TEPAV, Türkiye genelinde esnaf sayısının bir yılda 64 bin (yüzde 3,4) azalarak 1 milyon 849 bine gerilediğini açıkladı.

BİNDEN FAZLA ESNAF KEPENK KAPATTI

TEPAV İstihdam İzleme Bültenine göre, mevsimsellikten arındırılmış seride Ekim 2012'de serideki en üst seviyeye ulaşan esnaf sayısı, Ocak 2014'e kadar düşme eğilimini sürdürdü. Ekonomiyi soğutma tedbirleri alınan Ekim 2012'den Ocak 2014'e esnaf sayısı 118 bin azaldı. Türkiye genelinde, 81 ilin 48'inde geçen yıla göre esnaf sayısı azaldı. En büyük azalma İstanbul, Ankara ve İzmir'de gözlendi. Esnaf sayısı İstanbul'da 31 bin azalarak 441 bine, Ankara'da 8 bin azalarak 118 bine, İzmir'de 7 bin azalarak 108 bine geriledi. Üç büyük kentin yanı sıra Mersin, Bursa, Hatay, Kayseri, Aydın, Eskişehir, Antalya, Denizli, Adana, Kocaeli, Giresun ve Çanakkale en fazla azalış olan iller listesinde yer aldı. Kocaeli’de bir yılda esnaf sayısı bin 123 azalarak 31 bin 241’e düştü.