Facebook arkadaşlarınızdan biri, bir firma için indirim kuponu dağıttığını söyleyerek size verdiği bir numaraya mesaj göndermenizi isterse bilin ki bir dolandırıcının ağına düşmek üzeresiniz.
 
Hürriyet'in haberine göre, Facebook üzerinden dolandırıcılık yapanların yöntemlerine akıl sır ermiyor. Önceleri dolandırıcılar 'arkadaştan para isteme' tekniğini kullanarak, ele geçirdikleri Facebook hesaplarının arkadaş listesindeki kişilerden borç para istiyor ve verdikleri hesap numarasına bu  parayı göndermesini söylüyordu. Arkadaşından gelen bu ihtiyaç mesajına olumlu yanıt veren birçok kişi de bu dolandırıcılığın kurbanı oluyordu.
İnternet üzerinden dolandırıcılık yapanlar son günlerde yeni bir yöntem daha keşfetti. Bir vatandaş daha az kalsın bu yöntemin kurbanı oluyordu.
 
Olayı yaşayan kişi şöyle anlattı:
 
"Facebook sayfamda bir konuşma penceresi açıldı. Karşıdaki kişi, uzun zamandır görüşmediğim bir arkadaşımdı ve hal hatır soruyordu. Her zamanki doğallığımla yanıt verdim ve ben de ona nasıl olduğunu sordum. Bir firma için hediye bileti dağıttığını söyledi ve telefon hattımın faturalı olup olmadığını sordu. Daha sonra da telefonumdan g50 yazıp 7979'a mesaj göndermemi söyledi. O sırada durumdan şüphelendim ve internette yaptığım kısa bir aramadan sonra bunun bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu fark ettim. En kısa sürede arkadaşıma ulaşmaya çalıştım."
 
Söz konusu telefon numarası bir oyun platformuna ait. Dolandırıcılığın kurbanı olan kişilerden alınan paranın daha sonra dolandırıcılar tarafından oyun platformundan tahsil edilip edilmediği henüz bilinmiyor.