İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Mürsel Durmaz, Fatih Devlet Hastanesi'’ni gezerek çalışmalarla ilgili yüklenici firma yöneticilerinden inşaatın son durumu hakkında bilgi aldı. Durmaz'a yüklenici firma ve hastane yöneticileri eşlik etti.
Gebze Fatih Devlet Hastanesi, toplam kapalı alanı, 56.420 m2, 1 adet teknik merkez, 578 araçlık açık otopark, 37 araçlık kapalı otopark ve peyzaj alanları bulunacak. 

11 kattan oluşacak hastane, içerisinde 98 adet doktor muayene odasıyla birlikte, 11 adet ameliyathane, 101 adet tekli hasta odası, 114 adet çiftli hasta odası, 14 adet suit oda, özel odalar ve yoğun bakım üniteleri ile toplam 400 yatak hasta kapasiteli olacak.

Durmaz incelemenin ardından yaptığı açıklamada; "“Sağlık hizmetlerinin daha modern şartlarda verilebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı, TOKİ ile iş birliğinde dev hastane projeleri kapsamında yapılan 78 akıllı hastaneden biri olan Gebze Fatih Devlet Hastanesi, inşaatı 2016 Haziran ayında tamamlanarak, halkımızın hizmetine girmesi planlanıyor. Akıllı Hastane teknoloji ile iç içe 5 yıldızlı otel konforunda, ileri teknoloji ile donatılacak, bina otomasyon sistemleri ön planda olacak"” dedi.