Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunduğu yeni kabineyi açıkladı.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görüşmesi sona erdi. Başbakan Erdoğan, 1,5 saat süren görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısı ile yeni kabineyi açıkladı.

Başbakan Erdoğan, "Kabinemizde 10 değişiklik söz konusu. Bir kısmı mevcut gelişmeler nedeniyle görevlerinden affını istediler, bir kısmı mevcut adaylıkları nedeniyle ayrıldı. Bir kısmı da parti içindeki karar" dedi.

 

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabinede şu isimler yer alacak:

Başbakan Yardımcısı, Emrullah İşler.

Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı.

Efkan Ala, İçişleri Bakanı.

Ayşenur İslam, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı.

Lütfü Elvan, Ulaştırma Bakanı.

Nihat Zeybek, Ekonomi Bakanı.

İdris Güllüce, Çevre ve Şehircilik Bakanı.

Akif Çağatay Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanı.

Fikri Işık, Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı.

 

FİKRİ IŞIK BAKAN OLDU

AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan, AK Parti Kocaeli’de il başkanlığı yaptıktan sonra iki dönemdir Kocaeli Milletvekili olan halı hazırda TBMM Eğitim Komisyonu başkanlığı görevini yürüten Fikri Işık, Sanayi ve Teknoloji Bakanı oldu.

 

Fikri Işık'ın kendi ağızından biyografisi:

13.09.1965 Gümüşhane doğumluyum, ilkokula memleketimde başladım, ancak ailemin Kocaeli’ye göç etmesi sebebi ile ilkokul ikinci sınıftan itibaren eğitimime Kocaeli’nde devam etim.İlkokulu Hereke Sümer İlkokulunda, ortaokul ve liseyi İzmit İmam-Hatip Lisesi’ inde tamamladım.

Üniversite eğitimimi Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fen Bilimleri Eğitimi Matematik Öğretmenliği Bölümünde 1989 yılında tamamladım.

Askerlik görevimi 1991 yılında kısa dönem olarak Denizli ve İstanbul Harbiye Orduevinde tamamladım.

İş Deneyimi   :

1989-1994 yılları arasında  İzmit ve İstanbul’ da iki ayrı özel okulda İngilizce matematik öğretmenliği yaptım.

1994 – 2002  yılları arasında gıda sektöründe faaliyet gösteren iki ayrı aile şirketimizde yöneticilik yaptım.

1995-1997 yılları arasında tarım sektörüne yönelik bitki köklendiricisi üreten bir fabrikanın kuruluşunu ve pazarlama departmanını oluşturdum.

1994-2001 yılları arasında değişik zamanlarda Hereke Lisesinde fahri olarak İngilizce ve son sınıf öğrencilerine üniversiteye yönelik  matematik dersleri verdim.

Siyasi Çalışmaları :

1999 yılında Fazilet Partisinden Hereke Belediye Başkan adayı oldum.
20 ekim 2001 tarihinde kurucu il başkanımız Nihat ERGÜN Bey’in daveti üzerine Ak Parti Kocaeli kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Ar-Ge den sorumlu il başkan yardımcısı olarak göreve başladım.
20.Nisan 2002 tarihinde il yönetim kurulunda yapılan seçim sonucunda oluşan yeni yürütme kurulunda teşkilat başkanlığı görevine getirildim.

Bir yandan teşkilatlanma çalışmalarını devam ettirirken bir yandan da Ak Partinin Türkiye’de ki ilk seçimi olan Ereğli seçimlerinde başarı için yoğun bir mesai harcadık.

Büyük bir başarı ile çıktığımız Ereğli seçimlerinin ardından 3 Kasım 2002 seçimlerinin hazırlıkları ve seçimin altyapısı ile ilgili çalışmalar yaptık. 3 Kasım 2002 seçimlerinde şu an Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olan İbrahim Karaosmanoğlu’nun  il başkanlığında Türkiye ortalamasının dokuz puan üzerinde %43 oy alarak büyük bir başarı elde ettik.

22 Haziran 2003 tarihinde Ak Parti Kocaeli 1. Olağan İl Kongresinde teşkilatlarımızın teveccühü ve güveni ile il başkanlığına seçildim.
İl başkanlığı görevini devralır almaz 2004 yerel seçimlerine hazırlık için gerekli bütün çalışmaları başlattık. 16 Mart 2004’ te Sayın Başbakanımızın katılımı ile  Kocaeli tarihinin en görkemli mitingini gerçekleştirdik.

28 Mart Yerel seçimlerinde başta İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere 45 belediyenin 32 tanesini kazandık.

15 Nisan 2006 da yapılan 2. Olağan İl Kongresinde teşkilatlarımızın güven ve desteğini yenileyerek il başkanlığı görevine ikinci kez seçildik.

Teşkilatlarımızın bütün unsurları ile birlik, beraberlik ve uyum içerisinde çalışmaları en önemli önceliğimiz oldu.

08.Mayıs 2007 tarihinde milletvekili adaylığı için beş yıldır tam zamanlı mesai verdiğim il yönetim kurulu üyeliği ve il başkanlığı görevimden istifa ettim.

22.07.2007 Genel seçimlerinden sonra, Ak Parti Kocaeli Milletvekili olarak siyasi hayatıma devam etmekteyim.

Ağustos 2007’den bu yana TBMM’de Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor  komisyonun da görev yapmaktayım.

Ekim 2007’de Ak Parti genel merkez teşkilat başkanlığında Ege bölgesindeki 7 ilden sorumlu bölge koordinatörlüğü görevini üstlendim.

Ak Parti’nin 3. olağan kongresinden sonra 21. Kasım 2009 da Genel Merkez Teşkilat Başkan yardımcılığı görevine getirildim. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 14 ilden sorumlu teşkilat başkan yardımcılığını görevini 1,5 yıl sürdürdüm.
 

Daha sonra yapılan değişiklikle 1,5 yıl Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgelerindeki 13 ilden sorumlu teşkilat başkan yardımcılığı görevini yürüttüm.

Ak Parti’nin 4. olağan kongresinden sonra 14. Kasım 2012’de yapılan yeni görev dağılımı ile İç Anadolu, Orta ve Batı Karadeniz’deki Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Çorum, Çankırı, Tokat, Amasya, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak, Bartın ve Karabük ile birlikte 13 ilden sorumlu teşkilat başkan yardımcılığı görevini yürüttüm.

31 Ocak 2013 tarihinden itibaren T.B.M.M. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı görevini sürdürüyorum.

Diğer Bilgileri :

ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı, Hereke Eğitim Kültür ve Yardımlaşma  Derneği, Kızılay, Yeşilay, Ayışığı Yetim Ve Öksüz Çocuklar Yardımlaşma Derneği, Kihmed gibi sivil toplum kuruluşlarının üyesiyim.
Evli, 4 çocuk Babasıyım.

fikriisik.com